Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Çin’de VPN Servisi Satanlara Ceza Yağıyor

Çin’de VPN Servisi Satanlara Ceza Yağıyor

Çin’de VPN servisi satan bir kişi 5,5 yıl hapis cezası aldı.

Çin, internet sansürü ile anılan bir ülke. Pek çok kişinin VPN (virtual private network – sanal özel ağ) sayesinde sansürü deldiğini fark eden ülkede, VPN’e karşı da çok sıkı yaptırımlar uygulanmaya başlamıştı. Apple ise VPN uygulamalarını Çin’deki App Store’dan kaldırmıştı.

Bununla birlikte Çin’in VPN’e karşı olan katı tutumu devam ediyor. Bunun son adımı ise VPN servisleri satan kişilere uygulanan hapis cezaları.

Associated Press tarafından yayınlanan habere göre, Çinli girişimci, VPN servisi sattığı için 5,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ek olarak, 792.638 yuanlık (120.000 dolar) “illegal gelir” elde ettiği söylenen Wu Xiangyang, gerekli lisanslara sahip olmadığı için Guangxi’nin güney bölgesi mahkemesi tarafından 500.000 yuan (76.000 dolar) para cezasına da çarptırıldı.

Çinli regülatörler, sadece hükûmet tarafından onaylanan VPN’lerin kullanılabileceğini belirtiyor. Geçtiğimiz Haziran ayında pek çok VPN servisi kapatılmış ve popüler servislerden Green VPN, “kapatılması” yönünde karar alındığını kullanıcılarına duyurmuştu.

Mart ayında ise Hong Kong yakınlarındaki Dongguan’daki bir girişimci, VPN servisi sattığı için 9 ay hapis cezası almıştı.

Ağustos’ta ise bir yazılım geliştirici, onaysız VPN sattığı için tutuklanmıştı.

Related posts

Apple Üçüncü Çeyrekte Ne Kadar Kazandı?

Zehra Öney

Amerikalılar Ürün ya da Servis için En Çok Hangi Kaynaklara Başvuruyor?

Zehra Öney

5G Bu Yıl İçinde Geliyor: AT&T, Amerika’da 5G Altyapıya Sahip Olacak Şehirleri Açıkladı

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi