Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Trend Teknolojiler

Yüz Tanıma Teknolojisi Yaygınlaşıyor: İngiltere’de İki Süpermarket Denemelere Başlıyor

Yüz Tanıma Teknolojisi Yaygınlaşıyor: İngiltere’de İki Süpermarket Denemelere Başlıyor

Yüz tanıma teknolojisi ile kimlik belirlenmesi ve ödeme yapılması mümkün olacak.

Yüz tanıma teknolojisi, uzun süredir sadece bilim kurgu eserlerinde karşımıza çıkıyordu. Ancak artık günümüzde, başta akıllı telefonlar olmak üzere pek çok yerde yüz tanıma hizmeti kullanılıyor. Örneğin Alibaba’nın yüz tanıma teknolojisi Çin’de KFC’lerde kullanıma sunulmuştu.

Yüz tanıma teknolojisi, teknoloji dünyasında yaygınlaşmaya devam ederken bir gelişme de İngiltere’den geldi: BBC’nin yayınladığı habere göre, İngiliz startup şirketi Yoti, 2018 yılında İngiltere’de iki süpermarkette yüz tanıma temelli kimlik ve ödeme sistemini test etmeye hazırlanıyor.

Kullanıcılar için ücretsiz olan mobil uygulamanın çalışma prensibi şu şekilde olacak:

Kullanıcılar Android ya da iOS işletim sistemine sahip telefonları ile bir selfie (özçekim) çekecekler. Telefon numaraları uygulama üzerinde doğrulandıktan sonra küçük bir test ile kendi hesaplarını doğrulayacaklar. Daha sonra selfie’leri ile ehliyet ya da pasaport gibi resmi bir dokümanla eşleştirilecek ve bu sayede kullanıcıların kimlikleri uygulama içerisinde tanımlı olacak. Ek olarak uygulamanın ilgili departmanı da selfie fotoğraf ile kimlik dokümanının eşleştiğini doğrulayacak.

Doğrulamanın ardından kullanıcılar, süpermarketlerde alışveriş yaparken ödeme işlemlerini uygulama aracılığıyla yapabilecekler. Ek olarak satışında yaş sınırlaması bulunan alkol, sigara ya da bıçak gibi ürünleri de herhangi bir mağaza çalışanının doğrulama yapmasına gerek kalmadan alabiliyor olacaklar. Çünkü İngiltere’de bulunan self-servis süpermarket kasalarında alkol gibi ürünler alındıktan sonra bir mağaza çalışanının onayı gerekiyor.

Siz bu tür bir sistemi kullanmak ve yüz tanıma teknolojisi ile ödeme yapmak ister misiniz?

Görsel: bbc.com

Related posts

Xiaomi 12 Saatte 2 Milyondan Fazla Telefon Sattı

Zehra Öney

5G Bu Yıl İçinde Geliyor: AT&T, Amerika’da 5G Altyapıya Sahip Olacak Şehirleri Açıkladı

Zehra Öney

Snapchat Yaşam ve Teknolojiyi Bütünleştiren Dijital Dergisini Tanıttı

Zehra Öney

2 comments

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi