Zehra Öney
Kripto Para Mobil ve Dijital Teknolojiler

Kanada’da Blockchain ile Dijital Kimlik Devrimi

Kanada’da Blockchain ile Dijital Kimlik Devrimi

Kanadalılar yakında dijital kimlikler için blockchain kullanacaklar.

Blockchain, Türkçede blok zinciri ya da kayıt zinciri olarak kullanılıyor. Birbirine Hash fonksiyonları ile bağlı olan kriptografik blokların oluşturduğu dağınık bir veritabanı olarak tanımlayabileceğimiz blok zinciri, ilk olarak 1991 yılında Stuart Haber ve W. Scott Stornetta tarafından tanımlandı. 1992 yılında ise Haber, Stornetta ve Dave Bayer farklı dokümanları tek bir blokta toplayabilmek için günümüzde Hash ağacı olarak da isimlendirilen Merkle ağaçları veri yapılarını blok zincirine dahil ettiler.

Blok zincirinin en önemli özelliği ise “merkez” kavramının olmaması. Bu sayede, veriler tek bir yerde toplanmadığı ya da bir merkez sunucu (server) tarafından işlenmediği için veri, iki nokta arasında özel olarak transfer ediliyor.

İlk dağınık blok zinciri ise Bitcoin’in de geliştiricisi olan Satoshi Nakamoto tarafından oluşturuldu. Satoshi Nakamoto’nun kim ya da kimler tarafından oluşturulan bir grup olduğu ise hala bir muamma.

Ancak blok zinciri teknolojisi, kripto para teknolojisi sayesinde teknoloji dünyasının gündeminde kalmaya devam ediyor. Bununla ilgili son gelişme ise Kanada’dan geldi.

Bloomberg tarafından yayınlanan habere göre Kanada’da dijital kimlikler için blok zinciri kullanılacak.

Yeni dijital kimlik, SecureKey Technologies Inc. tarafından geliştirildi ve IBM tarafından da desteklendi. 2018’in ilk yarısında ise tüketiciler bu yeni dijital kimlik sistemine kaydolabilecekler. Bu sayede kullanıcılar bankalara, telekom hizmet sağlayıcılarına ve hatta resmi makamlara karşı kimliklerini anında doğrulayabilecekler.

Kullanıcı bilgileri tek bir noktada toplanmadığı için, Kanada’da hayata geçirilecek bu yeni dijital kimlik sisteminin bu sayede hack’lenme olasılığı da son derece düşürülmüş olacak.

Proje, Toronto-Dominion Bank ve Royal Bank of Canada’nın da dahil olduğu en büyük altı banka tarafından da destekleniyor.

Siz bu tür bir dijital kimlik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Related posts

Türkiye’de Tor Erişimi Engellendi

Zehra Öney

Korsana Bir Darbe Daha Amerika Kayıt Endüstrisi Birliğinden Geldi

Zehra Öney

İngiltere’deki Reklam Harcamaları Ne Durumda?

Zehra Öney

2 comments

Comments are closed.

Zehra Öney
Web Sitesi