Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Uçak İçi İnternet Ne Zaman “Standart” Haline Gelecek?

Uçak İçi İnternet Ne Zaman “Standart” Haline Gelecek?

Beklentiler, 2022 yılında uçuşların yarısında internet kullanılabileceği yönünde.

Uçak içi internet her ne kadar son derece güzel bir çözüm olsa da, uygulamada çok yaygın değil ne yazık ki. Havayolları belirli rotalarda ya da örneğin sadece business ya da first class sınıflar için ücretsiz internet sunabiliyor. Ek olarak bazı havayolları ücretli internet sunabiliyor, ancak bu sunulan internetin faturası kimi zaman çok ağır olabiliyor. Örneğin 2014’te Singapur Havayolları ile uçan bir yolcu satın aldığı 30 MB’lık internet paketiyle çoğunluğu e-postaları olmak üzere 155 sayfa görüntülediği ve dosya yüklediği için 1142 dolarlık bir fatura ile karşılaşmıştı.

Bu sebeple uçak içi internet hala çok yaygın değil, ancak giderek önem kazanan ve yolcular tarafından talep edilen bir konu haline geliyor. Havayolları da bunun üzerinde çalışmalarını ve yatırımlarını sürdürüyor. Peki uçak içi internet ne zaman standart hale gelebilir?

Juniper Research tarafından yayınlanan rapora göre, 2017 yılında dünya çapındaki ticari uçuş filosunun 5243 uçağında internet sunuluyor. 2022 yılında, internet sunulan ticari uçak sayısının 14.419’a ulaşması bekleniyor. Bu da o zamanki ticari uçak sayısının yarısından fazlasını oluşturması demek.

Uçak içinde internet keyfini neredeyse her uçuşta yaşamak için biraz daha beklememiz gerekiyor.

Siz uçakta internet kullanıyor musunuz?

Related posts

Sosyal Medyada Mobil Kullanımı Yüzde 80’e Ulaştı

Zehra Öney

Türkiye’de İlk Defa Bir Sinema Filmi Blipp’lenebilir Oldu!

Zehra Öney

Amerika Birleşik Devletleri’nde 187,5 Milyon Kişi Akıllı Telefon Sahibi

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi