Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam Trend Teknolojiler

Dünyadaki Elektronik Cihazların Yüzde Doksanının Üretildiği Şehir: Shenzhen

Dünyadaki Elektronik Cihazların Yüzde Doksanının Üretildiği Şehir: Shenzhen

Shenzhen sadece Çin’in değil, dünyanın “elektronik fabrikası”.

Çok değil, bundan yaklaşık 40 yıl önce sadece 30.000 kişinin yaşadığı bir şehirdi Shenzhen. Bu küçük balıkçı kasabası, aradan geçen yıllarda inanılmaz bir hızla büyümenin yanı sıra, dünyanın elektronik fabrikası haline geldi.

Günümüzde yaklaşık 12 milyon kişinin yaşadığı Shenzhen, dünyanın en hızlı büyüyen şehirlerden biri. Dünyadaki elektronik cihazların üretiminin %90’ının gerçekleştiği Shenzhen, “dünyanın cihaz başkenti” olarak tanımlanıyor.

Peki, nasıl oldu da bu küçük şehir, günümüzün en önemli teknolojik merkezlerinden biri haline geldi?

Shenzhen’in kaderi Mayıs 1980’de değişti. Çin devleti tarafından yerli ve yabancı yatırımcıyı cezbedecek “Özel Ekonomik Bölge”ler oluşturuldu ve bu bölgelerde iş yapmak, Çin’in diğer bölgelerine göre daha kolay hale getirildi.

1980 ila 1984 yılları arasında 4 şehirde, Özel Ekonomik Bölge uygulaması başladı. Shenzhen bu şehirlerin ilkiydi; diğer üç şehir ise Zhuhai, Shantou ve Xiamen’di.

Shenzhen, Hong Kong’a yakın olması sebebiyle büyük bir gelişme gösterdi ve yüksek teknoloji ürünlerin üretiminde kısa sürede dünyanın önde gelen şehirlerinden biri oldu.

2030 yılına kadar, 333 milyar dolar ile dünyada en fazla gayri safi yurt içi hasıla üreten 7. şehir olması beklenen Shenzhen, pek çok büyük şirkete de ev sahipliği yapıyor.

Telekom firması Huawei, dünyanın en büyük 5 cep telefonu üreticisinden biri olan ZTE, WeChat’in de geliştiricisi olan internet devi Tencent, dünyanın en büyük drone üreticisi olan DJI ve robot kit üreticisi Makeblock, Shenzhen’de yer alan şirketlerden sadece birkaçı. Ayrıca iPhone’un da üretildiği ünlü Foxconn’un da en büyük fabrikası Shenzhen’de bulunuyor.

Related posts

Yeditepe Üniversitesi ve Vodafone İşbirliğinde Bir İlke İmza Attık. Yeditepe Üniversitesi Artık “Mobil” Konuşuyor!

Zehra Öney

Google Tablet Üretimini Sonlandırıyor

Zehra Öney

Messenger’ı Facebook Hesabı Olmayanlar da Kullanabilecekler

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi