Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Apple Watch ile Şeker Hastalığını Yüzde 85 Oranında Tespit Etmek Mümkün

Apple Watch ile Şeker Hastalığını Yüzde 85 Oranında Tespit Etmek Mümkün

Yapılan araştırma sonuçlarına göre Apple Watch ile şeker hastalığı %85 oranında doğru tespit edildi.

Giyilebilir cihazlarda yer alan kalp atış sensörü sayesinde daha önceden pek çok farklı hastalık tespit edilebilmişti. Brandon Ballinger’in kurucusu olduğu Cardiogram uygulaması sayesinde daha önceden anormal kalp ritmine sahip olan kullanıcılar %97, uyku apnesi %90 ve hipertansiyon ise %82 oranında doğru tespit edilebilmişti. Yapay zekaya sahip olan Cardiogram uygulaması ile yapılan bu araştırmalar daha önceden yayınlanmıştı.

Son yapılan araştırma ise şeker hastalığının tespitiyle ilgili oldu. TechCrunch tarafından yayınlanan habere göre, şeker hastalığının teşhisinde önemli bir adım daha atıldı. 14.000 Apple Watch kullanıcısının verileriyle hazırlanan araştırmada 462 kullanıcının şeker hastalığına sahip olduğu, sadece kalp ritmi sensöründen elde edilen verilerden doğru tahmin edildi.

2015 yılında Framingham Kalp Araştırması, dinlenme sırasındaki kalp atışı ve kalp atışındaki değişkenlik sayesinde şeker hastalığı ve hipertansiyonun teşhis edilmesinin mümkün olduğunu göstermişti.

Brandon Ballinger ve ekip arkadaşları, giyilebilir cihazlardaki kalp atış sensörlerini kullanarak başka hangi hastalıkların teşhis edilebileceği üzerinde çalışmalarını sürdürüyorlar. Buna karşılık hipertansiyon, uyku apnesi, anormal kalp ritmi ve diyabet de dahil olmak üzere şimdiye dek elde edilen bulgular, giyilebilir cihazların kullanım alanlarını artırabilir.

Related posts

İngilizlerin Mobil Tatil Alışkanlıkları Nasıl?

Zehra Öney

E-postaların Yüzde 68’i Mobil Cihazlardan Açılıyor

Zehra Öney

Amerika’da Mobil Oyun Gelirleri 3 Milyar Dolara Ulaştı

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi