Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Mobil Oyunların Gelirleri Nasıl Bir Seyir İzliyor?

Mobil Oyunların Gelirleri Nasıl Bir Seyir İzliyor?

Mobil oyunların gelirleri sert iniş çıkışlara sahip…

Mobil oyunlar, mobil teknolojinin en önemli yapılarından biri haline geldi. Uygulama mağazalarının hayatımıza dahil olmasıyla pek çok fenomen oyun ile karşılaştık. Bunlardan bazıları günümüzde de son derece popüler olmakla birlikte bazıları ilk günkü popülerliklerini yitirdi. Bilgisayar ya da konsol oyunlarının kolayca mobile adapte olmasını ve şirketler için yeni bir gelir kaynağı oluşturmasını takip ettik. Peki mobil oyunların gelirleri nasıl bir seyir izliyor?

Sensor Tower’ın ABD App Store’daki uygulama içi satın alımlardan derlediği ve ayda en az 10 milyon dolardan fazla gelir elde eden oyunları incelediği grafiğe bakarsak oyunların gelirleri sert iniş çıkışlara sahip.

Grafiğin en dikkat çekici oyunlarından biri Clash Royale. Oyunun aylık 50 milyon dolar seviyesinde seyreden geliri son derece sert düşüşlerle 6 ay içinde 10 milyon dolar barajının da altına iniyor. Bununla birlikte sonrasında yükseliş dönemine giren oyunun yeniden 50 milyon dolara yaklaştığını, fakat sonraki 1 ay içinde gelirlerinin neredeyse %50 oranında azalarak 25 milyon dolar seviyesine geldiğini görmekteyiz.

İlk ayında 25 milyon dolar civarında bir gelir getiren Super Mario Run’ın ise gelirlerinin ikinci ayda çok keskin bir düşüş yaşadığını ve sonraki aylarda daha yatay bir seyir izlediğini görmekteyiz.

Benzer bir gelir azalmasını daha yumuşak bir seyir ile Pokémon Go yaşıyor. Oyunun lansman sırasındaki 50 milyon dolarlık aylık geliri, aradan geçen 9 ayda 10-15 milyon dolar seviyesine inmiş durumda.

Related posts

Nokia ile Samsung Patent Anlaşmalarını Genişletiyor

Zehra Öney

YouTube’un Müzik Servisi 12 Ülkede Daha Kullanıma Sunuldu

Zehra Öney

Üçüncü Çeyrekte Uygulama İndirme Sayısı ve Gelirleri Rekor Kırdı

Zehra Öney

1 comment

Comments are closed.

Zehra Öney
Web Sitesi