Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Apple’ın Yeni Telefonunun İlk 3 Ayında 100 Milyon Satması Bekleniyor

Apple’ın 9 Eylül Çarşamba günü tanıtması beklenen yeni telefonu iPhone 6S’in nasıl olacağı ile ilgili pek çok spekülasyon ortalıkta dolaşıyor. Telefonun tıpkı iPhone 6 gibi iki farklı boyutta ekran ile tanıtılacağı, daha ince ve daha hızlı işlemciye ek olarak, Apple’ın bu sene tanıttığı ForceTouch özelliğini de barındırması bekleniyor. Bununla birlikte Siri’nin çok daha kapsamlı ve işlevsel bir asistana dönüşmesi de bekleniyor.

Genel sektör eğilimlerine baktığımızda, iPhone kullanıcıları 18 – 24 ay sürelerden sonra daha üst model telefon alıyorlar. Kullanıcıların bir kısmı sözleşmeleri bittikten sonra yeni bir sözleşme ile üst model telefonu alırken bir kısmı da cihazlarını kontratsız olarak alıyor.

Above Avalon’un iOS kurulu cihazlar üzerinden yaptığı araştırmaya göre, günümüzde 120 – 200 milyon arasındaki bir kullanıcı kitlesi iPhone 6S almaya hazır. Above Avalon’a göre ise şimdiye dek satılan iPhone cihazlarının satış adetleri şu şekilde:

iPhone 6: 85 milyon kullanıcı

iPhone 6 Plus: 35 milyon kullanıcı

iPhone 5S: 125 milyon kullanıcı

iPhone 5C: 50 milyon kullanıcı

iPhone 5: 80 milyon kullanıcı

iPhone 4S: 60 milyon kullanıcı

iPhone 4 and daha önceki modeller: 40 milyon kullanıcı

2014’ün dördüncü çeyreğinde 74.5 milyon, 2015’in birinci çeyreğinde 61 milyon iPhone satan Apple’ın iPhone 6S lansmanından sonraki dönemde 100 milyona yakın telefon satması bekleniyor.

iPhone satışları artmaya devam ederken, iPad satışları ise düşmeye devam ediyor. Apple’ın 2013 yılında gerçekleştirdiği 71 milyon iPad satışı, bir rekordu ve o günden bu yana iPad satışları yavaş da olsa azalmaya devam ediyor. Bu durumun önüne geçmek isteyen Apple’ın 9 Eylül’deki etkinliğinde tanıtacağı yeni iPad’in Pro özellikleri olacağı belirtiliyor.

Related posts

Instagram Snapchat’ten Sonra Periscope’a da Rakip Oluyor

Zehra Öney

Birleşik Krallık’ta Akıllı Telefon Kullanımı Yüzde 62’yi Geçti

Zehra Öney

Ödüllü Mobil Oyun Film Oluyor

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi