Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Facebook, Mesajlaşma Özelliğini Mobil Uygulamasından Sonra Mobil Sitesinden de Kaldırıyor

Facebook’un 2011 yılında ilk kez ayrı bir uygulama olarak kullanıma sunduğu mesajlaşma uygulaması Messenger, sadece mesajlaşmaya özel bir uygulama olarak tanıtılmıştı. Aradan geçen 3 yılın ardından Facebook, 2014 yılında mesajlaşma özelliğini kendi ana uygulamasından kaldırmış ve adeta kullanıcıları Messenger uygulamasını indirmeye zorunlu kılmıştı. 2014 yılından itibaren de kullanıcılar tarafından indirilmeye başlanan Messenger uygulaması, Nisan 2016 itibarı ile 900 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip.
Facebook’un ana uygulamasından kaldırdığı mesajlaşma özelliği, mobil sitesinde yer almaya devam edebiliyordu. Ancak, Facebook mesajlaşma özelliğini, mobil sitesinden de kaldıracağını kullanıcılarına iletmeye başladı. Kullanıcılara iletişimlerinin Messenger’a taşınacağı ve yakında mesajlarını Messenger’dan görebileceklerini bildiren Facebook, Messenger’ın kullanıcı sayısını artırmak için çabalıyor.
Facebook, 2015’te Messenger’ı bir mesajlaşma uygulamasından çok bir platform olarak konumlayacağını duyurmuştu. Bu amaçla çalışmalarını sürdüren şirket, Messenger’ı Facebook üyesi olmayanlara da açmış ve kullanıcılara Kullanıcı Adı seçme özelliği sunmuştu. Ek olarak birbirine para gönderme özelliği de ekleyen Facebook’un Messenger için duyurduğu en önemli yeniliklerden biri de chatbot’lar olmuştu.

Related posts

Sosyal Medyanın Yeni Gözdesi: Meerkat

Zehra Öney

Facebook Messenger Play Store’da 1 Milyar İndirilme Eşiğini Aştı

Zehra Öney

Mobil Ödemeler, Kredi Kartı ile Yapılan Ödemeleri Geçecek

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi