Zehra Öney
Artırılmış Gerçeklik Blıppar Mobil ve Dijital Teknolojiler

Artırılmış Gerçeklik: Blippar!

Artırılmış Gerçeklik: Blippar!

Uzun süredir konvansiyonel medyanın ve yazılı basının sıkıntılı olduğunu dile getiriyoruz ve bu konu ile ilgili yakın çevrelerden de sık sık duyuyoruz. Basılan bir gazetenin sabahın ilk saatlerinden itibaren önemini yitirdiği hatta kimi zaman gazeteye basılmadan önce haberlerin yazılı basın için haber değerini kaybettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Sosyal medya kanallarından, anlık içerik girilebilen tablet dergilerden Türkiye’de ve dünyada gelişen haberleri takip etmek elbette mümkün. Ama bir de ben gazeteye, kitaba dokunmadan, onların kokusunu içime çekmeden rahat edemem, özlerim diyen kitle var. Kendimin de bu kitleye dahil olduğunu söyleyebilirim.

İşte, bugün sizlere reklamın bambaşka bir yüzü olan Blippar’ı bu yüzden anlatacağım.

Geleneksel medyaya ve reklamcılık anlayışına yeni bir soluk getiren, tüm reklam dinamiklerini değiştirecek ve benim de 2 yıldır “Ne olur Türkiye’ye de gelin” diye üzerinde uğraştığım bir platform Blippar. Kitap ve gazetelerin kokusunu özlemeden, onlara dokunarak ama tüm bu süre içinde de haberlere haber değerini yitirmeden Blippar sayesinde ulaşabiliyoruz. Peki Blippar’ı nasıl kullanıyoruz? Öğrenmek için Ülker’in Blippar için özel olarak hazırladığı bu videoyu izleyebilirsiniz:

Gördüğünüz görsellerin tamamı Blipp’lenebilir şekilde tasarlandı, sizin de bir kez indirip mutlaka denemenizi tavsiye ettiğim bu platform ile bambaşka bir deneyim yaşayacaksınız.

Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki, artık her sabah güneşin doğuşu ile beraber yepyeni teknolojilere ‘merhaba’ diyebiliyoruz. Dünya döndükçe, zaman aktıkça kaçınılmaz olarak her mecra bir reklam alanına dönüşüyor. Türkiye temsilcisi ve Türkiye ortağı olduğum Blippar ise tam olarak bu noktada reklam alanına dönüşen mecralara anlam katan bir ‘artırılmış gerçeklik’ uygulaması.

Telefonunuza indirmiş olduğunuz bir uygulama ile satın alma işlemi yapabiliyor, video izleyip müzik dinleyebiliyor hatta hayranı olduğunuz bir ünlü ile fotoğraf bile çektirebiliyorsunuz.

Şimdi size Blippar’ın sayısal verilerinden bahsetmek istiyorum, Ekim 2013’te 3,250,000’den daha fazla indirildiğini görmekteyiz. 21,000,000’dan daha fazla ise çeşitli marka logosu, billboard, paket blipp’lendi.

Günümüz gençliğinin popüler sanatçısı Justin Bieber da bu kervana çoktan katıldı üstelik. Hazırlanan posterler ve albüm kapağı Blipp’lenebilir şekilde tasarlandı ve uygulamayı indirip Blipp’leyenler hayallerinin sanatçısı Justin Bieber’la fotoğraf çektirebildi, albümünü tabletine ya da telefonuna indirebildi ve belki de en önemlisi konserine hediye bilet kazanma şansını yakaladı. Keyifli mi keyifli bu uygulama 829,902 kez Blipp’lendi!

Blippar - Justin Bieber

Peki, Blippar Türkiye’de neler yaptı?

Yayıncılık sektörünün lider markası Milliyet ve FMC sektöründe lider marka Ülker, 2 alt markası ile çok önemli projelere imza attı. En önemlisi Türkiye’de ilk kez bir FMC markası kendi ürününü reklam mecrası olarak kullandı ve tüketicilerine bu önemli deneyimi yaşattı. Mobil dünyanın gerçekten de bu cesarete ihtiyacı vardı. Tüketiciler gelişen teknoloji ile artık tüm bu sürprizlere hazırlıklı olmalı!

Blippar’ın Milliyet ile yaptığı iş birliği ile Türkiye’de ilk kez bir gazete interaktif hale getirildi. Artık Milliyet okuyucuları haberleri sadece okumakla yetinmeyip videolarını izleyebiliyor, fotoğraf albümlerine göz atabiliyor. Gazete sayfalarına verilen reklamlar da Blippar ile çok daha efektif oldu.

Blippar - Renault Turkey

Ekim ayında MediaCat okuyucularını kapakta ilk kez bir sürpriz bekliyordu! Blippar ile bir dergi kapağı da interaktif hale geldi.

Blippar ile eşsiz bir kahve deneyimi yaşamak da Cafe Crown ile mümkün oldu. Selçuk Erdem’in Blippar ve Cafe Crown iş birliği için özel olarak çalışmış olduğu karikatürler ile sahne sizin oluyor, eğlenceli dakikalar yaşayabiliyorsunuz.

Blippar - Cafe Crown

Blippar’ın Türkiye’de yapmış olduğu ve önümüzdeki dönemde yapacağı haberlerin tamamından haberdar olmak için ise Facebook ve Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Facebook: https://www.facebook.com/BlipparTR

Twitter: https://twitter.com/blipparTR

Size bu yazıda Blippar’dan bahsettim. Dijital ve mobil sektöre ilgi duyan herkesin indirmesini ve mutlaka 1 kez de olsa denemesini şiddetle tavsiye ediyorum.

Bizi reklam ve pazarlama ile ilgili başka bir dünyaya götüren Blippar’ın, yaratıcılığımızı artıracağına, daha önce düşünmediğimiz fikirleri ve projeleri hayata geçirmemize yardımcı olacağına güvenim sonsuz. Yani sizin anlayacağınız Blippar yaş sınırı olmadan, sanki televizyonu açmışçasına rahat ve toplum olarak çok sevdiğimiz izleme, seyretme deneyimini bizlere yaşatıyor.

Related posts

Reklam Engelleme Uygulamaları App Store’un En Çok İndirilen Uygulamaları Arasında

Zehra Öney

The Economist: “Artık Dünyanın En Değerli Kaynağı Petrol Değil, Veri”

Zehra Öney

Mobil Uygulama Aboneliklerine Üçüncü Çeyrekte Ne Kadar Ödendi?

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi