Zehra Öney
Trend Teknolojiler

Bir Ada Farelerce İstila Edilirse Ne Olur? Drone’lar Yardım Eder

Bir Ada Farelerce İstila Edilirse Ne Olur? Drone’lar Yardım Eder

Galapagos Adalarının bir parçası olan Kuzey Seymour Adasında, farelerle, drone’lar vasıtasıyla mücadele ediliyor.

Galapagos Adaları, biyoloji bilimi açısından son derece önemli, çünkü içinde barındırdığı onca ender bitki ve hayvan türüyle zooloji alanında önemli çalışmaların da yapılmasını sağladı. Adaların bir parçası olan ve ismini İngiliz asilzadesi Lord Hugh Seymour’dan alan Seymour adasının bir süredir istila problemi var.

BBC tarafından yayınlanan habere göre Adayı istila eden siyah ve kahverengi fareler ilk olarak 2018’in başlarında tespit edildi ve sayıları giderek artmaya başladı. Farelerin sayılarının artış hızıyla mücadele etmek ve adanın kendi ekosistemini korumak için helikopterlerle mücadeleye başlandı ancak pek de etkili olmadı. Bu sebeple daha “hafif” ve “isabetli” ve daha “teknolojik” bir çözüm bulundu: Drone’lar.

Fareler, adanın yerlisi olan mavi ayaklı sümsük kuşu ile fregat kuşlarını avlamanın yanı sıra Türkçede kaynanadili olarak bilinen opuntia kaktüslerini de tüketiyor. Yuvalarını toprak zemine yapan ve adada çok az ağaç olduğu için farelerden kaçamayan mavi ayaklı sümsük kuşlarının sayıları tehlikeli boyutlarda azaldı.

Farelerle mücadele kapsamında kullanılan drone’lar, 20 kg zehirle yaklaşık 15 dakikalık uçuşlar gerçekleştiriyor. Ek olarak çok daha isabetli bir şekilde fareleri hedef alan teknolojiyle adanın yarısından fazlası (%52) farelere karşı ilaçlandı.

Görsel: islandconservation.org

Related posts

Google Donanım Etkinliğinde Pek Çok Yeni Cihaz Tanıttı

Zehra Öney

IMAX Sanal Gerçeklik Alanına Giriş Yapıyor

Zehra Öney

Su Altını Keşfetmek için “Yumuşak” Robot Kolu Geliştirildi

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi