Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Kendinizi Depresif mi Hissediyorsunuz? Chatbot’lar Sizi Dinliyor

Kendinizi Depresif mi Hissediyorsunuz? Chatbot’lar Sizi Dinliyor

Geliştirilen chatbot, kendini kaygılı ya da depresif hisseden kişilerle yazışıyor.

Psikolojik durumumuz her zaman aynı seviyede kalmıyor. Önemli bir toplantı öncesi ya da tanışma gibi durumlarda kaygılanabiliyoruz. Yoğun stres altında çalışmak ve örneğin teslim tarihi yaklaşan bir proje de kaygımızı tetikleyebiliyor. Bazen de kendimizi nedensiz yere depresif hissedebiliyoruz ya da depresyonda olabiliyoruz. Bu tür süreklilik arz eden durumlarda elbette ki bir uzmana danışmak en iyi çözüm. Ama kendini depresif ya da kaygılı hisseden insanların, konuşmak için artık teknolojik bir destekleri de var.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, Woebot isimli chatbot, kaygılı ve depresif insanlarla yazışmak için geliştirildi. Facebook Messenger üzerinden ulaşılabilen chatbot, size herhangi bir teşhis koymuyor veya sizi tedavi etmiyor, çünkü bu uzmanların işi. Ancak size duygusal olarak destek verebiliyor.

Stanford Üniversitesinde görev yapan bir ekip tarafından geliştirilen Woebot, size doğru sorular sorarak sorunun kaynağını bulmanıza yardımcı olmayı amaçlıyor. Bazı kullanıcılar, Woebot ile yazışmayı insanlarla konuşmaya tercih ediyorlar.

Elbette ki bu tür bir chatbot, gizlilik endişelerini de ortaya çıkarabilir. Ancak chatbot’u geliştiren ekip, kullanıcı bilgilerinin anonim olarak kaydedildiğini ve tüm konuşmaların şifrelendiğini belirtiyor.

Siz kaygılarınızı bir chatbot ile paylaşmak ister misiniz?

Görsel: woebot.io

Related posts

150’den Fazla Yeni Emoji Geliyor

Zehra Öney

Canlı Yayınımı Kendim Yaptım

Zehra Öney

Apple Apple Watch’ı 9 Mart’taki Etkinliğinde Piyasaya Sunacak

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi