Zehra Öney
Sürücüsüz Araçlar Trend Teknolojiler

Olimpiyatlara Hazırlanan Tokyo’da Sürücüsüz Araçlar Testlere Başladı

Olimpiyatlara Hazırlanan Tokyo’da Sürücüsüz Araçlar Testlere Başladı

Tokyo trafiğinde yola çıkan araçlar “dünyada ilk” kabul ediliyor.

Sürücüsüz araç teknolojisinde son yıllarda önemli gelişmeler yaşandı: Aralarında Google, Uber gibi teknoloji şirketlerinin yanı sıra büyük otomobil üreticileri de sürücüsüz, yani otonom bir şekilde hareket edebilen araçlar için iş birliği yaptı.

2020 yılında olimpiyatlara ev sahipliği yapmaya hazırlanan Tokyo’da, sürücüsüz araç teknolojisinde önemli bir adım atıldı.

The Guardian tarafından yayınlanan habere göre, olimpiyatlar sırasında spor müsabakalarının yapılacağı yerler ile şehir merkezlerine turistleri ve sporcuları taşımak için kullanılacak olan araçların testleri başladı. Test kapsamında sensörlerle donatılan minivan, trafiğe çıkarak Otemachi ile Roppongi bölgesi arasındaki 5,3 km’lik yolu katetmeyi başardı. Bölge arasında dört kez gidiş dönüş yolculuk yapan aracın geliştiricileri, otonom sürüş teknolojisi geliştiricisi ZMP ile Hinomaru Kotsu taksi şirketi.

İki bölge arasında önümüzdeki ay sonuna kadar yapılacak olan 96 adet test sürüşüne katılmak için 1500 kişi şimdiden başvurdu bile.

Pazartesi günü test kapsamında yolculuk yapan bir yolcu, yaptığı yolculuğu, “sürücüsüz bir araçta olduğunu unutacak kadar doğal” olarak niteledi. İki nokta arasında 1500 yen (13 Amerikan doları) ödenen servisin olimpiyat zamanında aktif olması bekleniyor.

Görsel: Toru Hanai/Reuters

Related posts

Zimbabve 2018 Seçimlerinde Parmak İzi Teknolojisi Kullanılacak

Zehra Öney

Bir Robotla Jenga Oynamak İster misiniz?

Zehra Öney

Almanya’dan Sonra İsviçre de Drone ile Teslimat Yapmaya Hazırlanıyor

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi