Zehra Öney
Robot Teknolojisi Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Düşünce Gücü ve Kas Hareketleriyle Kontrol Edilebilen Robot Geliştirildi

Düşünce Gücü ve Kas Hareketleriyle Kontrol Edilebilen Robot Geliştirildi

MIT tarafından geliştirilen robot, önemli özelliklere sahip.

Teknoloji geliştikçe robotların da yapabildikleri değişiyor ve gelişiyor. Yakın dönemde geliştirilen ve sizlerle paylaştığım robotları konu alan yazılarıma bu adresten ulaşabilirsiniz.

Dünyanın en saygın okullarından biri olarak kabul edilen Massachusetts Institute of Technology (MIT) bünyesinde geliştirilen robot ise insanların düşünce gücü ve kas hareketleriyle kontrol ediliyor.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, MIT Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zeka Laboratuvarı (Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory) araştırmacıları tarafından geliştirilen robot, beyin ve kas sinyalleri ile kontrol edilebiliyor.

Sistemin en önemli avantajlarından biri de insanların herhangi bir eğitime ihtiyaç duymadan robotu kontrol edebilmeleri.

Elektroensefalogram (EEG) özellikli bir başlık takan kişilerin beyin dalgaları kayıt altına alınıyor. İlginç olansa insanların bir şeyin hatalı olduğunu fark etmesinin çok zaman almaması. Bu sistemde, örneğin robotun yanlış sokete yaklaştığı görüldüğü anda beyin dalgaları değişmeye başlıyor ve sistem bu dalgaları almaya başladığında robotun çalışmasını durduruyor ve kullanıcının yönlendirmesini bekliyor.

Hatanın düzeltilmesi için de kullanıcılara elektromiyografi (EMG) bağlanıyor. Kas hareketlerini algılayan bu sistemle de robotu kontrol etmek mümkün hale geliyor ve yanlış sokete yaklaşan robot, doğru noktaya basit bir bilek hareketiyle yaklaştırılıyor.

Görsel: cnn.com

Related posts

Amerika’nın En Değerli Startup’ları

Zehra Öney

İngiltere’de Evler için Saniyede 10 Gigabit Hız Test Edildi

Zehra Öney

Yapay Zeka Teknolojisi, Resim Sanatına da “El Attı”

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi