Zehra Öney
Mobil Pazarlama Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Medya

Dijital Pazarlama ve Reklamcılıkta Başarılı Olmanın 5 Yolu

Dijital Pazarlama ve Reklamcılıkta Başarılı Olmanın 5 Yolu

Markanız ya da yayın yaptığınız kanalınızda başarılı olmak için izlemeniz gereken 5 öneri…

Günümüz dijital dünyasında yayıncı ya da marka olarak yer almanın pek çok yolu var. Örneğin kendi blog’unuzu ya da sosyal medya hesabınızı açabilir ve kendi kitlenizi oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra, dilerseniz girişimci olarak yola çıkabilir ve kendi markanızı oluşturabilirsiniz. Önceki yıllarda maddi ve manevi olarak güç gerektiren bu tür süreçler, dijital dünya ile birlikte biraz daha kolaylaştı.

Peki dijital pazarlama ve reklamcılıkta başarılı olmak için neler yapmak gerekiyor? Natasha Kleinman’ın derlediği 5 maddeyi sizinle paylaşıyorum:

Mobil Olun

Pek çok araştırma gösteriyor ki, akıllı cihazlar artık kullanıcılar için birinci önceliğe sahip cihazlar haline geldi. Bu sebeple mobil cihazlara uyumlu siteler, sayfalar ve içeriklerin hazırlanması gerekiyor.

Farklı Reklam ve Kaynakları Deneyin

Eğer yayıncıysanız farklı reklam türlerini, eğer reklamveren bir marka ya da kurumsanız hem farklı reklam türlerini hem de farklı reklam kaynaklarını deneyin. Native, bağlamsal, sosyal ya da display reklamları deneyebilirsiniz.

Yaratıcı Olun

Banner körlüğüne (kullanıcıların web sitelerindeki reklam alanlarını görmezden gelmesi) karşı önlemler alabilir, eğer yayıncıysanız sayfa tasarımlarınızı, reklamveren iseniz reklam içeriklerinizi “standart” formatlardan uzaklaştırabilirsiniz.

Amacınızı İyi Belirleyin

Başarılı olmak için neyi hedeflediğinizi de kampanyanızı başlatmadan önce belirleyin. Örneğin marka bilinirliğinizi artırmak istiyorsanız bunun için display reklamları kullanabilirsiniz, ancak örneğin siz etkileşim ve geri dönüş istiyorsanız bu durumda farklı bir (örneğin bağlamsal) reklam çözümü sizin için daha iyi olacaktır.

“Fenomenleri” Kullanın

İngilizcede “influencer” olarak adlandırılan kişiler, çok daha geniş bir kesimi kapsıyor, Türkçede bunun için henüz tam ve yerleşik kalıp olmadığı için “fenomen” kelimesini tercih ettim.

Bu tür alanında belirli bir bilinirliğe ve saygınlığa ulaşmış olan “fenomenler”, kitleleri üzerinde son derece etkilidir ve markanızın ya da yayın yaptığınız kaynağın bilinirliğini artırmada ve size trafik sağlamada son derece etkili olabilirler.

Related posts

5 Yıl İçinde ABD’deki Giyilebilir Cihaz Satışları 9 Milyar Doları Geçecek

Zehra Öney

2017 Yılında Dünya Çapındaki Reklam Gelirleri Ne Olacak?

Zehra Öney

Gençler, Oyunlar için Geçtiğimiz Yaz Hangi Platformlara Harcama Yaptılar?

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi