Zehra Öney
Sosyal Medya

Ülkelerde En Çok Kullanılan Sosyal Medya Siteleri Hangileri?

Ülkelerde En Çok Kullanılan Sosyal Medya Siteleri Hangileri?

Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya sitesi Facebook. İkinci sırada ise Instagram var.

Sosyal medya, günlük hayatımızın önemli bir parçası haline geleli 10 yıl olmuş. Facebook’tan önce de pek çok farklı “sosyal”leşme sitesi vardı, ancak Facebook, gerçek isimle kaydolma özelliği ile birlikte sosyal medyaya ve hatta internete olan bakışımızı değiştirmeye yardımcı oldu: O güne kadar ismini internet ortamında paylaşmak istemeyen milyonlarca kullanıcı varken, Facebook ile bu düşünce de değişmeye başladı.

Sosyal medyanın günden güne güçlenmesi ile birlikte pek çok farklı mecra hayatımıza girdi ve girmeye de devam ediyor. Sosyal Medya Stratejisti Vincenzo Cosenza’nın paylaştığı harita, dünyadaki en popüler sosyal ağları ülkelere göre gösteriyor. Cosenza, bu listeyi 2009 yılından beri dönemsel olarak güncelliyor.

Listeye göre, dünya çapında Facebook’un egemenliği bulunuyor ve Amerika, Avrupa ve Avustralya kıtalarının neredeyse tamamında, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Hindistan’da da Facebook’un hakimiyeti göze çarpıyor.

Rusya’da V Kontakte, Çin’de QZone (Facebook bu ülkede yasaklı), İran’da, Endonezya’da ise Instagram’ın ilk sırada yer aldığını görüyoruz. Japonya’da ise Twitter ilk sırada yer alıyor.

İkinci en popüler sosyal medya aracı ise, ülke ve bölgelere göre son derece değişken bir yapıya sahip. Örneğin ABD, Batı Avrupa’da Twitter en çok kullanılan ikinci sosyal medya aracı iken, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok ülkede Instagram ikinci sırada yer alıyor.

Hindistan’da LinkedIn ikinci sıradayken Kanada, Norveç, Danimarka, Avustralya ve Yeni Zelanda’da Reddit’in ikinci sırada yer aldığını görüyoruz.

Sizin en çok kullandığınız sosyal medya araçları hangisi?

Related posts

Snapchat’in Günlük Reklam Bedeli 750.000 Dolar

Zehra Öney

Facebook Üzerinden Yemek Siparişi Vermek Artık ABD’de Mümkün

Zehra Öney

YouTube ile GIF Yapmak Artık Çok Kolay

Zehra Öney

1 comment

Comments are closed.

Zehra Öney
Web Sitesi