Zehra Öney
Genel

En Çok Yapılan SEO Yanlışları

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) internet pazarlamacılığında çok önemli bir konu olsa da, kimi zaman beklenilen sonuçları vermiyor. Bunda yanlış uygulanan SEO stratejilerinin payı sandığınızdan çok daha büyük.

Şirketlerin yaptığı birkaç hataya bakalım: 

Yeni bir site için yapılan SEO çalışmalarının hemen sonuç vereceğini düşünmek

En çok karşılaştığımız yanlışların başında geliyor. Oysa, yeni açılan sitelerin öncelikle arama motorları tarafından izlemeye alınması, keyword’lerin indexlenmesi gibi konular sebebiyle ilk etapta sonuç alamıyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz.

Yeni açılan bir sitenin SEO çalışmaları yaklaşık olarak 1 ay içerisinde kendini göstermeye başlar. Bu yüzden panik yapmadan ve stratejinize bağlı kalarak çalışmalarınızı sürdürün.

SEO’yu website tamamlandığında planlamaya çalışmak

Bu da en çok karşılaştığımız sorunların başında geliyor. Bir site oluşturmaya karar verildiği an, tasarım, yazılım ve SEO’nun birlikte planlanması gerekir. Oysa şirketler genel olarak ağırlığı tasarım ve yazılıma verdiği için, sitenin tamamlanmasına yakın SEO planlamasına başlamak isterler. Bu tür durumlarda sitenin SEO altyapısını oluşturmak ve aksiyon almak zorlaşacağından, planlamanın en başta yapılması gerekir.

SEO’ya bütçe ayırmamak

Markanızın büyüklüğü ne olursa olsun, eğer internet üzerinden pazarlama yapmak istiyorsanız, bütçeniz doğrultusunda SEO çalışmalarına yatırım yapmanız gerekmektedir. Link building ve içeriğinize uygun keyword yaratma dönemleri çok geride kaldı.

Keywordleri önemsememek

Keyword’ler içeriğinizin arama motorları tarafından tanınması için hayati öneme sahip, ancak keywordler tüm şirketlerin birbiriyle yarıştığı bir alan. Örneğin ayakkabı keyword’ünde arama sonuçlarında birinci sayfada çıkmayı istiyor olabilirsiniz, ancak bunu isteyen sizin gibi onlarca şirket olduğunu da unutmayın. Bu yüzden hangi aramalarda üst sıralarda olmak istediğinize karar verdikten sonra tüm keyword listenizi oluşturun ve ekibinizi bu stratejiye bağlı kalarak çalıştırın.

Çok fazla Flash kullanmak

Mobil cihazlarda görüntülenmeme sorununa ek olarak, eğer Flash kullanıyorsanız arama motorlarının sonuç sayfalarında görüntülenmeniz, diğer formatlara göre daha zor olacaktır. Bu yüzden Flash çalışmalarını HTML5 ile değiştirmeye başlayabilirsiniz.

Related posts

FedEx, Amazon’la olan Sözleşmesini Sonlandırıyor

Zehra Öney

2017’de Online Reklam Yatırımları Televizyon Reklamlarını Geçecek

Zehra Öney

Google İkinci Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi