Zehra Öney
Genel

Google Şifresiz Giriş İşlemlerini Test Ediyor

 

Dünyanın en büyük şirketlerinden Google, sahip olduğu onlarca alt marka ile internet kullanıcıları için önemli bir mecra. YouTube, Gmail, Blogspot, Maps, Google Docs, Google Plus gibi devasa uygulamalara girmek için kullanıcıların tek bir Google hesabı olması yeterli ancak, şifrelerin çalınması durumunda kullanıcılar oldukça zorlanabiliyor. Ek olarak Google’a yönelik internet saldırılarında da birkaç kez Google şifreleri çalınmıştı.

Google hesaplarının güvenliği için yeni bir yöntem üzerinde çalıştığını Google dün doğruladı. Açıklamaya göre, kullanıcılar herhangi bir şifre girmeden hesaplarına istedikleri cihazdan erişebilecekler. Bunun için kullanıcıların akıllı telefonlarını sisteme tanıtmaları gerekiyor. Şifresiz giriş testlerine başlayan Google, bunun için bazı kullanıcılarına e-posta yoluyla davetiye gönderiyor. Kullanıcılar cep telefonlarını sistem ile eşledikten sonra ise, anlık bildirimlerle hesaplarına giriş yapabiliyorlar. Örneğin bir bilgisayardan Gmail hesabınıza girmeye çalıştığınızda, Google hesabınızı yazdıktan sonra cep telefonunuza bir bildirim gelecek. Bu bildirime onay verirseniz, bilgisayarınızdan Gmail’e giriş yapabileceksiniz.

Şu sıralar testleri devam eden servis ile Google, hesap çalınmalarının önüne geçmeyi amaçlıyor. Çünkü her giriş yapmaya çalıştıklarında kullanıcıların telefonuna bildirim gelecek. Kullanıcının bilgisi olmayan herhangi bir giriş yapma sırasında kullanıcı bildirime onay vermeyecek hesabına erişim izni vermeyecek.

Related posts

Google’ın Bağlı Olduğu Alphabet Üçüncü Çeyrek Raporunu Açıkladı

Zehra Öney

Microsoft’un Yeni Tarayıcısının İsmi Belli Oldu

Zehra Öney

Ustream’i de Satın Alan IBM Video Yayın Alanına Yoğunlaşıyor

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi