Zehra Öney
Genel

Google Şifresiz Giriş İşlemlerini Test Ediyor

 

Dünyanın en büyük şirketlerinden Google, sahip olduğu onlarca alt marka ile internet kullanıcıları için önemli bir mecra. YouTube, Gmail, Blogspot, Maps, Google Docs, Google Plus gibi devasa uygulamalara girmek için kullanıcıların tek bir Google hesabı olması yeterli ancak, şifrelerin çalınması durumunda kullanıcılar oldukça zorlanabiliyor. Ek olarak Google’a yönelik internet saldırılarında da birkaç kez Google şifreleri çalınmıştı.

Google hesaplarının güvenliği için yeni bir yöntem üzerinde çalıştığını Google dün doğruladı. Açıklamaya göre, kullanıcılar herhangi bir şifre girmeden hesaplarına istedikleri cihazdan erişebilecekler. Bunun için kullanıcıların akıllı telefonlarını sisteme tanıtmaları gerekiyor. Şifresiz giriş testlerine başlayan Google, bunun için bazı kullanıcılarına e-posta yoluyla davetiye gönderiyor. Kullanıcılar cep telefonlarını sistem ile eşledikten sonra ise, anlık bildirimlerle hesaplarına giriş yapabiliyorlar. Örneğin bir bilgisayardan Gmail hesabınıza girmeye çalıştığınızda, Google hesabınızı yazdıktan sonra cep telefonunuza bir bildirim gelecek. Bu bildirime onay verirseniz, bilgisayarınızdan Gmail’e giriş yapabileceksiniz.

Şu sıralar testleri devam eden servis ile Google, hesap çalınmalarının önüne geçmeyi amaçlıyor. Çünkü her giriş yapmaya çalıştıklarında kullanıcıların telefonuna bildirim gelecek. Kullanıcının bilgisi olmayan herhangi bir giriş yapma sırasında kullanıcı bildirime onay vermeyecek hesabına erişim izni vermeyecek.

Related posts

Yeni Macbook, Macbook Air’den Bile Daha İnce

Zehra Öney

Uber Yolculuk Sayısında 1 Milyar Barajını Aştı, Sidecar Kapanıyor

Zehra Öney

2015 – 2017 Arasında Reklam Harcamaları Nasıl Olacak?

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi