Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

Gazeteler için Dijital Abonelik Önemli Bir Gelir Kapısı Olur mu?

Gazeteler için Dijital Abonelik Önemli Bir Gelir Kapısı Olur mu?

The New York Times, ikinci çeyrekte dijital abone sayısını artırdı.

İnternetin yaygınlaşması, günlük yaşamımıza önemli avantajlar sağladı. Bununla birlikte özellikle basılı yayın sektöründe önemli bir gerilemeye sebep oldu: Gazetelerin ve dergilerin basılı versiyonlarının satışları azalmaya başladı ve bu da doğrudan reklam gelirlerini etkiledi.

İnternetin sebep olduğu bu düşüşün ardından önemli gazeteler dijital abonelik modeline geçti ve 1, 3, 6 aylık ve 1 yıllık abonelik modeli geliştirdi. Günümüzde gazetelerin bir bölümü ayrıca “reklamsız” sürümleri için de abonelik modeli oluşturmaya başladı.

The New York Times da dijital abonelik modelini uygulayan gazetelerden biri. 1851’de kurulan gazete, günümüzde dünyanın en önemli yayın organlarından biri olarak kabul ediliyor. Tam 125 Pulitzer Ödülüne sahip olan gazete, bu açıdan da bir rekoru elinde bulunduruyor.

Peki gazetenin dijital abonelik modeli ne durumda?

Gazetenin kendi sitesinde yayınlanan habere göre, 2018’in ikinci çeyreğinde The New York Times’ın dijital abone sayısı tam 109.000 adet artış gösterdi. Gazetenin toplam abone sayısı 3,8 milyon ve bunun 2,9 milyonunu sadece dijital abone olanlar oluşturuyor.

The New York Times’ın dijital üyeliklerden elde ettiği gelir ise 99 milyon dolara yükseldi ki bu meblağ, geçen yılın aynı dönemine göre %20 artış demek. Gazetenin toplam geliri de %2 artışla 415 milyon dolara yükseldi ve net kâr 24 milyon dolar oldu.

Related posts

Apple’ın Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda Duyurması Beklenen Yenilikler

Zehra Öney

Wise TV’de Yayınlanan Röportajım

Zehra Öney

iOS 8.4 Yayınlandı

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi