Zehra Öney
Genel

Gmail Güvenli Olmayan E-Postalar Hakkında Kullanıcıları Uyaracak

İnternet güvenliği, internetin tarihiyle hemen hemen eşit bir geçmişe sahip. Zira, internetin günlerinden bu yana tüm kullanıcılar benzer tehditler altında. Hesapların, kredi kartı ya da banka hesap bilgilerinin, e-postaların ele geçirilmesi çok sık karşılaşılan bir durum ve bu konuda servis sağlayıcılar kadar kullanıcıların da dikkat etmesi gereken kimi noktalar bulunuyor. Hesap güvenliği alanındaki sahtekarlıklar gün geçtikçe daha ustaca bir şekilde kullanıcıların karşısına çıkarken, kimi servisler de güvenliklerini artırmaya devam ediyor.

Şubat başında 1 milyardan fazla aktif kullanıcısı olduğunu duyuran Google’ın e-posta servisi Gmail de yeni bir güvenlik uygulamasını devreye soktu. Bu uygulamayla birlikte, kullanıcılar güvenilir olmayan birine e-posta göndermeye çalıştıklarında ya da güvenilir olmayan bir hesaptan bir e-posta aldıklarında uyarı ile karşılacaklar.

Gmail, bunun için doğruluğu ispatlanmış e-posta adresinin yanı sıra şifrelenmiş e-posta özelliğini kontrol ediyor olacak. Örneğin bir kullanıcı doğruluğu ispatlanmamış bir e-posta adresinden e-posta aldığında ya da o adrese e-posta göndermek istediğinde bilgilendirme mesajı ile uyarılacak.

Bununla birlikte Gmail, şifrelenmemiş e-postalar hakkında da kullanıcıları bilgilendirecek. Gmail’den yapılan açıklamaya göre, 2015 yılında Gmail hesaplarınca alınan e-postaların %57’si şifreliyken, Gmail’den gönderilen e-postaların %81’i şifrelenerek gönderilmişti.

Bu uygulama ile birlikte kullanıcıların e-posta hesaplarının daha güvende olacağını umabiliriz.

Related posts

Apple 2014 4. Çeyrekte Rekor Gelir ve Rekor Kar Elde Etti

Zehra Öney

Google, Online Video Platformu Anvato’yu Satın Aldı

Zehra Öney

İkinci Çeyrekte 304 Milyon Telefon Satıldı

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi