Zehra Öney
Genel

Google Chrome Kaç Cihazda Kullanılıyor?

Google Chrome Kaç Cihazda Kullanılıyor?

Hem Internet Explorer hem de Firefox kullanıcılarını cezbetmeyi başaran Google Chrome’un kullanım oranı 2015’te %50’lere ulaştı.

İnternet tarayıcı pazarı, son 8 yılda büyük bir dönüşüm geçirdi. Microsoft’un Internet Explorer’ının pazar payının %90’lara ulaştığı dönemlerden sonra, 2008 yılında kullanım oranı %70’lere düşmüştü. Bunun sebebi ise Mozilla Firefox’un sahip olduğu büyük popülerlikti. 2008 yılındaki asıl büyük gelişme ise Google cephesinden geldi: Dünyanın en önemli arama motoru olan Google, kendi internet tarayıcısını kullanıma sundu.

Google Chrome öylesine başarılı oldu ki, sadece 4 yılda ulaştığı kullanım oranı Internet Explorer ile aynı seviyeye geldi. Hem Internet Explorer hem de Firefox kullanıcılarını cezbetmeyi başaran Google Chrome’un kullanım oranı 2015’te %50’lere ulaştı.

Microsoft ise Internet Explorer markasından vazgeçerek yeni tarayıcısını Windows 10 ile kullanıma sundu. Edge olarak isimlendirilen tarayıcı ile yoluna devam etme kararı alan Microsoft cephesinden tarayıcı savaşlarında yeni bir hamle şimdilik beklenmiyor.

Google ise Chrome’un ulaştığı başarıyı duyurmaktan son derece memnun. En son geçen Nisan ayında Google Chrome’un kurulu olduğu cihaz (bilgisayar, tablet, telefon) sayısının 1 milyara ulaştığını açıklayan Google, düzenlediği Chrome Geliştiriciler Zirvesi’nde yeni veriler paylaştı.

Chrome Engineering Başkan Yardımcısı Darin Fisher, Google Chrome’un artık 2 milyar cihazda yüklü durumda olduğu bilgisini paylaştı.

Siz hangi tarayıcıyı kullanıyorsunuz?

Related posts

Jony Ive Apple’dan Ayrılıyor

Zehra Öney

Apple App Analytics’i Beta Olarak Kullanıma Sundu

Zehra Öney

Netflix, Türkiye ile Birlikte 130 Ülkede Daha Hizmet Vermeye Başladı

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi