Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Siber Güvenlik

Google, Android Cihazlara “Koruma” Getiriyor

Google, Android Cihazlara “Koruma” Getiriyor

Play Protect ile Android cihazlar koruma altında olacak.

Teknolojik cihazlarımızın güvenliği son derece önemli. Cihazlarımız gün içerisinde pek çok zararlı yazılımın, virüsün, vd. saldırı tehdidi altında. Antivirüs yazılımlarına ek olarak, kullanıcıların da dikkatli olması gerekiyor. Örneğin bu yazımda e-posta sahteciliği konusunda dikkat edilmesi gerekenlere değinmiştim.

Google Play Store’da milyonlarca uygulama yer alıyor. 82 milyardan fazla kez uygulamanın indirildiği Google Play’de zaman zaman zararlı uygulamalar da yer alabiliyor. Malware (zararlı yazılım) içeren uygulamalara ek olarak, gerçek uygulamaları taklit eden “sahte” uygulamaların da yer aldığı Google Play’deki güvenlik açıklarını giderme konusunda Google, etkili bir adım attı.

Google Play Protect olarak isimlendirilen yeni özellik sayesinde Google, Play Store’da yer alan uygulamalara ek olarak kullanıcıların akıllı cihazları da koruma altına alınacak. Akıllı cihazların koruması için cihazlar düzenli olarak Play Protect tarafından taranacak; ek olarak cihazların her zaman en yeni mobil güvenliğe sahip olması da sağlanacak.

Google, uygulamaların güvenliği açısından da sıkı önlemlerini hayata geçiriyor: Uygulamalar, Google Play’de yer almadan önce kontrol edilecek ve Google’ın politikalarını ihlal eden uygulamalar yasaklanacak. Bu sayede kullanıcılar, uygulamaları indirirken, uygulamaların kontrol edildiğinden ve onaylandığından emin olacaklar. Ek olarak Play Protect, uygulamaları düzenli olarak taramaya devam edecek.

Play Protect, sadece resmi Google Play’de yer alan uygulamalar için güvenlik sunuyor.

Kimi kullanıcılar, üçüncü parti Google Play uygulama dükkanlarını (örneğin İran’daki Cafe Bazaar) kapsamıyor.

Related posts

Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi 2016’ya Kadar 60 Milyar Dolar Değerine Ulaşacak

Zehra Öney

Facebook, Mesajlaşma Özelliğini Mobil Uygulamasından Sonra Mobil Sitesinden de Kaldırıyor

Zehra Öney

2014’te 1 Milyarın Üzerinde Android Telefon Sevkiyatı Yapıldı

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi