Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

Google, Kenya’da Balonlar ile İnternet Erişimi Sunacak

Google, Kenya’da Balonlar ile İnternet Erişimi Sunacak

Kenya’daki uzak bölgeler, balonlar sayesinde internet erişimine kavuşacak.

İnternet, dünya nüfusunun önemli bir bölümü için günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Her gün milyarlarca kullanıcı internete erişiyor. Bununla birlikte hala internet erişimi bulunmayan büyük bir nüfus var. Bu tür bölgeler için önemli bir adım da Google’dan geldi.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, Google’ın bağlı olduğu Alphabet’in bünyesinde yer alan Loon, Kenya’daki uzak bölgeler için Telkom Kenya ile anlaşma yaptığını duyurdu. Şirketin geliştirdiği balonlar sayesinde Kenya’daki bu bölgelere internet erişimi sunulacak.

Deniz seviyesinden yaklaşık 20 km yükseklikte “asılı duracak” olan balonlar, stratosfer tabakasında yer alacak: Bu yükseklikte hava trafiği ve vahşi yaşam olmadığı için herhangi bir sorun yaşanmayacak. Ayrıca bu yükseklikte fırtına da yaşanmıyor.

Her balonda yer alan anten, 5000 kilometrekarelik bir alanı kapsayabiliyor ve bölge çapındaki sinyalleri taşıyor. Anlaşma kapsamında Telkom Kenya’nın sunduğu internet hizmeti, bu balonlar ile çok daha uzak bölgelere daha az maliyetle taşınabilecek.

Anlaşmanın finansal bilgileri açıklanmadı, bununla birlikte bazı uzmanlar bu anlaşmanın bir iletişim “monopolü” yaratabileceğine dair kuşkularını belirtiyorlar.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Görsel: loon.co

Related posts

IT’de Kadın Gücü! | CIO

Zehra Öney

Instagram, İçerikleri Kronolojik Gösteren Algoritmasını Değiştiriyor

Zehra Öney

Super Mario Run’dan Rekor Bekleniyor

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi