Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

Google’ın Çeviri Uygulaması Artık İnternet Bağlantısı Olmadan da Çalışıyor

Google’ın Çeviri Uygulaması Artık İnternet Bağlantısı Olmadan da Çalışıyor

Google’ın Çeviri Uygulaması, son güncelleme sayesinde internet bağlantısı olmadan da çeviri yapabiliyor.

Google’ın Çeviri özelliği ilk olarak 2006 yılında kullanıma sunulmuştu. Aradan geçen süre zarfında hem hizmet verdiği dillerin sayısında artış gösterdi hem de çeviri kalitesi giderek daha iyi hale geldi. Günümüzde hala pek çok cümleyi çok iyi bir biçimde çeviremese de genel olarak ilk dönemlerine göre son derece gelişmiş bir şekilde çeviri yapan servisin sırrı Neural Machine Translation’da (Sinirsel Makine Çevirisi) saklı. Kasım 2016’dan bu yana yazılanları parça parça değil tüm cümleleri çevirmeye başlamasıyla büyük gelişme kaydeden Google Çeviri’yi günde 200 milyondan fazla kişi kullanıyor. Hizmet verdiği dil sayısı da 103!

Google Çeviri’nin belki de en dezavantajlı yönü, her zaman bir internet bağlantısına ihtiyaç duymasıydı. Ancak bu sorun da ortadan kaldırıldı!

Uygulamanın güncellenen yeni Android ve iOS sürümlerinde artık kullanıcılar internet bağlantısı olmadan da çeviri yapabilecekler.

The Next Web tarafından yayınlanan habere göre yeni güncelleme, kullanıcılara 59 farklı dilde, internetsiz de kullanım sunuyor. Uygulamayı internet olmadan kullanmak ve çeviri yapmak için ise Ayarlar’da yer alan “Offline Çeviri” bölümünden, kullanılmak istenen dilleri indirmek gerekiyor. Bu da her bir dil için ortalama 30 ila 40 MB arasında bir veri demek.

Aralarında Türkçenin de bulunduğu bu 59 farklı dilin yanı sıra Google Çeviri, kamera erişimiyle görüntüleri (örneğin sokakta gördüğünüz herhangi bir tabelayı vs.) ve kullanıcının söylediklerini de çevirebiliyor.

Görsel: itunes.apple.com

Related posts

Android Wear Güncellemesi Apple Watch Piyasaya Çıkmadan Yayınlandı

Zehra Öney

Facebook Messenger Play Store’da 1 Milyar İndirilme Eşiğini Aştı

Zehra Öney

İş Hayatında E-postalarda Kullanılan En Rahatsız Edici İfadeler Hangileri?

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi