Zehra Öney
Genel

Growth Hacking

Growth Hacking

Teknoloji girişimciliğinde fikrin iyi olması kadar, o fikrin çok iyi pazarlanması da hayati öneme sahip. Peki ya yüksek bütçeli televizyon reklamları, billboard afişleri, display mecra planlarına ayıracak bütçeniz yoksa ne yaparsınız? Projenizin keşfedilmesini mi beklersiniz yoksa çalışmalarınızı başka bir bahara mı ertelersiniz?

Üçüncü bir çözüm var aslında: Growth Hacking.

Growth Hacking’i özellikle başlangıç seviyesindeki şirketlerin pazarda bilinirliklerini artırmak ve işlerini büyütmek için yaratıcılıklarını, analitik düşünce sistemlerini ve sosyal ölçümleme araçlarını kullanılmaları olarak tanımlıyoruz. Growth Hacking, arama motoru optimizasyonu, website analizleri, içerik pazarlaması ve kullanıcılarla yapılan verimlilik, performans anketlerini kapsayan A/B testlerinin uygulanmasını kapsıyor. Geleneksel pazarlama yöntemlerine göre ise çok fazla bütçeye ihtiyaç duymaması Growth Hacking’i başlangıç seviyesindeki şirketler için cazibeli merkezi haline getiriyor.

Önce Büyüme Sonra Bütçe

Facebook, YouTube, Twitter, LinkedIn, AirBnB, Hotmail, Uber, Hotmail gibi şu an hepimizin en çok kullandığı ya da haberdar olduğu girişimlere baktığımızda, başlangıçtaki büyüme stratejilerinin Growth Hacking olduğunu gözlemliyoruz.

Kllanıcıların evlerini başka kullanıcılara kısa süreli kiralamalarını sağlayan girişim AirBnB’nin büyüme hikayesi Growth Hacking’in en bilinen örneklerinden sadece biri. AirBnB’nin kurulduğu dönemde, kullanıcılar evlerini Craiglist aracılığıyla kiraya verirken, şirket üye kazanmak için çok basit bir çözüm buluyor. Craiglist’te ev ilanı veren ya da yorum yapan tüm kullanıcılara “AirnBnB’yi denemeni tavsiye ederim.” diye e-posta gönderiliyor.

airbnb-user-traffic

Sonuç mu? AirBnB’nin artan kullanıcı grafiğine hep birlikte bakalım:

Growth Hacking2

 

LinkedIn’in kullandığı Arama Motoru Optimizasyonuna yönelik. Artık birçoğumuz tanıştığımız yeni birini ilk önce Google’da arıyoruz. Bunun farkında olan şirket, kullanıcıların profil sayfalarını Google’ın indexlemesine izin vererek her zaman ilk sıralarda yer alıyor. Yazıyı hazırlarken kontrol ettiğimde LinkedIn sonucumun 4. Sırada olduğunu fark ettim (Facebook’tan önce çıkıyor.)

PayPal’in Ayrıcalığı

eBay’de, ürününü satışa çıkaran kullanıcıların tercih ettiği ödeme araçlarında PayPal’i seçen kullanıcılar da iyi bir örnek. Zira eBay’in PayPal ile ödeme hizmeti sunmadığı dönemlerde, kullanıcıların ilgisini fark eden PayPal, şirketle iş birliği yaparak ayrıcalıklı bir konum elde etti: Diğer ödeme araçlarının logoları yer almazken, PayPal, şu an bile diğer ödeme araçlarından önce ve ayrı bir yerde duruyor.

Growth Hacking3

Geçtiğimiz aylarda Türkiye’de de hizmet vermeye başlayan Uber ise farklı bir Growth Hacking yöntemi izledi. Basında daha fazla yer bulabilmek için şirket lüks partilerin çıkışlarında bekleyerek ve insanları ücretsiz taşıyarak marka bilinirliğini artırdı.

Bu şirketler başlangıçta uyguladıkları yöntemler ile marka bilinirliğini ve kullanıcı sayılarını artırdıktan sonra, kazançlarını büyümelerini sürdürmek için daha etkili ve yüksek bütçeli pazarlama stratejilerine ayırmaya başladılar. Peki yeterince büyük olmasına rağmen hala Growth Hacking yöntemlerini kullanan şirketler var mı?

Cevap: Evet. 

Büyüme Devam Ediyor

Şu an ister büyük bir e-ticaret sitesine, ister kişisel bir blog sayfasına girdiğimizde ortak birkaç özellik görürüz. Facebook sayfa beğenisi ve Twitter timeline’ı. Bu widget’lar ile sayfalar yeni takipçi kazanırken Facebook ve Twitter da büyümeye devam etmektedir. Öyle ki, üyelik işlemlerini kolaylaştırmak için Facebook ve Twitter ile kayıt olmak artık neredeyse bir standart haline geldi. Facebook ve Twitter’ın bu başarısına ek olarak, YouTube da artan video tüketimine bağlı olarak videoların başka sitelerde yayınlanabilmesi için embed kodlarını kullanıcılara sunuyor.

Büyük siteler pazarlama araçlarının bir parçası olarak Groth Hacking’i kullanmaya devam ediyor. Pazarlamanın önemli bir alt dalı haline gelen Growth Hacking hakkında yakın gelecekte neler olacak, hep birlikte göreceğiz.

Related posts

Cortana Artık Ayrı Bir Uygulama Olarak Kullanıma Sunuluyor

Zehra Öney

Tarayıcı ve Arama Motoru Savaşlarında Yeni Round

Zehra Öney

Yemek Sepeti Sadece Türkiye’de Değil, Yemek Sipariş Sektöründe Bir Rekorla Satıldı

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi