Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Huawei İkinci Çeyrekte Çin’de En Fazla Telefon Sevkiyatı Yapan Şirket Oldu

Çin, sahip olduğu büyük nüfus sebebiyle, akıllı telefon pazarının en önemli ülkelerinden biri. Uzun süredir gelişen bir ekonomiye sahip olan Çin, bir süredir ekonomik durgunluk yaşasa da rekabet devam ediyor.

Geçen yılın aynı döneminde Xiaomi’nin en fazla sevkiyat yaptığı, Huawei’in ikinci, Apple’ın ise üçüncü olduğu Çin pazarında dengeler hızlı bir şekilde değişiyor. IDC’nin yayınladığı Çin pazarına yönelik ikinci çeyrek verilerinde ise Huawei, Çin pazarında en fazla sevkiyat yapan şirket olarak açıklandı.

Rapora göre Huawei, 2016 ikinci çeyreğinde 19,1 milyon adet telefon sevkiyatı yaparak pazarın %17,2’lik bölümünü oluşturdu.

İkinci sırada ise OPPO yer alıyor: Şirket 18 milyon adet sevkiyat ile pazar payını, geçen yılın aynı dönemine göre %124,1 oranında artırarak ikinciliğe yükseldi.

Vivo gerçekleştirdiği 14,7 milyon adet sevkiyat ile üçüncü sırada %13,2’lik pazar payıyla yer alıyor.

Dördüncü sırada yer alan Xiaomi ise 10,5 milyon adet sevkiyat gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde birinci sırada yer alan Xiaomi’nin pazar payındaki değişim -%38,4 oldu.

Geçen yılın aynı döneminde üçüncü sırada bulunan Apple, bu yılın ikinci çeyreğinde 8,6 milyon sevkiyat gerçekleştirerek beşinci sırada yer aldı.

Related posts

Apple Watch Hücresel Bağlantıya Kavuşacak mı?

Zehra Öney

Dünya Çapındaki Oyun Pazarının Büyüklüğü 108,9 Milyar Dolara Ulaştı

Zehra Öney

Apple Watch 31 Temmuz’da Türkiye’de Satışa Çıkıyor

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi