Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

İnternette Korsan İçeriğe Erişim Yüzde 5 Azalırken Mobil Cihazlardan Erişim Artıyor

İnternetle birlikte korsan içeriğin dağıtımı ve erişimi oldukça kolaylaştı. Şarkı, film, dizi, oyun ve daha pek çok içeriği internetten yasal olmayan yollarla sunan pek çok portal, karşılaştıkları davalar sonunda kapansa da korsan içeriğe erişim devam ediyor.
Bu süreçte ortaya çıkan yasal çözümler ise son derece başarılı örneklerin hayatımıza girmesini sağladı. Müzik alanında Spotify, ücretsiz ve ücretli üyelik modeli ile, Google ve Apple gibi servisler müzik servisleri ile, Amazon, Netflix gibi servisler ise sundukları video içerikler ile yasal yollarla ve cüzi üyelik ücretleriyle eğlence sektörünü ulaşılabilir kıldı. Bu açıdan örneğin kullanıcıların ayda bir albüm fiyatına milyonlarca şarkı ve albüme erişimleri oldu, ayda bir DVD ücretine milyonlarca dizi ve filme erişimleri oldu. Bunun etkilerini sektör de görmeye başladı.
İçerik koruma şirketi Muso’nun yayınladığı Global Piracy Insights Report da dünyadaki korsan içeriğe erişim ve kullanım ile ilgili detaylı bir rapor sunuyor. Rapora göre 2015 yılında dünya çapında korsan içeriğe erişim %5 oranında azaldı.
Bununla birlikte, artan mobil kullanıma bağlı olarak akıllı cihazlardan korsan içeriğe erişim ise %8 arttı: Bu, şu demek: Korsan içerik sağlayan sitelere tüm ziyaretlerin %28’i akıllı cihazlardan yapıldı. Bunda özellikle, YouTube faktörü öne çıkıyor. Çünkü, kullanıcıların büyük bölümü YouTube videolarını mp3 ya da video olarak telefon ya da tabletlere indirmeyi sağlayan uygulamaları kullanıyor.
En çok ziyaret edilen lisanssız içerik sunan mobil uygulaması ise FilmOn oldu.

Related posts

Samsung da Akıllı Hoparlör Pazarına Giriyor

Zehra Öney

Uygulama Gelirlerinin Yüzde 58’ini App Store Oluşturuyor

Zehra Öney

Mobil Uygulama İndirme Sayısı Kasım’da Rekor Kırdı

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi