Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

iPhone 6S Cuma Günü Satışa Çıkıyor, iOS 9 %50 Penetrasyona Ulaştı

Apple’ın 9 Eylül’de tanıttığı yeni telefonları iPhone 6S ve iPhone 6S Plus, bu Cuma günü satışa çıkıyor. Telefonlar Amerika Birleşik Devletleri’nin yanı sıra, Avustralya, Kanada, Fransa, Çin, Almanya, Hong Kong, Japonya, Yeni Zelanda, Porto Riko, Singapur ve Birleşik Krallık’ta sabah 8.00’de satışa sunulacak. CNBC’ye açıklama yapan Apple, geçen sene ilk haftasında 10 milyon satan iPhone 6’nın satış rekorunu kırmayı hedefliyor.

Apple’ın 19 Eylül’de kullanıma sunduğu iOS 9 ise, yayınlandıktan sonraki ilk 24 saat içerisinde %12’lik bir penetrasyona ulaşmıştı. Bununla birlikte şirket yaptığı yeni açıklama ile iOS 9 penetrasyonunun %50’ye ulaştığını belirtti: Şu an piyasada olan tüm Apple mobil cihazlarının yarısının bu kadar kısa sürede iOS 9 yüklü olması, sadece Apple için değil, tüm mobil sektör için önemli bir gelişme oldu: Android’in Lollipop sürümü, yayınlandıktan 5 ay sonra ulaştığı penetrasyon oranı ise %12 olarak gerçekleşmişti.

Bununla birlikte Apple’ın Çin App Store’unda pek çok uygulamada zararlı yazılım içeren uygulamalar tespit edildi. Palo Alto Network’ün açıkladığı bilgiye göre, XcodeGhost adlı zararlı yazılımdan 39 uygulama etkilendi. Bu uygulamaların arasında WeChat, Didi, Camcard gibi oldukça yoğun kullanıma sahip uygulamalar bulunuyor.

Apple bu uygulamaların pek çoğunun kaldırıldığını, bazı uygulamalardaki zararlı yazılımın ise temizlendiğini duyurdu.

 

Related posts

Amerika Birleşik Devletleri’nde En Çok Hangi Mobil Uygulamalar Kullanılıyor?

Zehra Öney

Online Olarak Geçirilen Zamanın %62’sini Mobil Oluşturuyor

Zehra Öney

3 Yıllık Blippar Twitter’dan Önce Ofis Kurdu | Sabah

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi