Zehra Öney
Artırılmış Gerçeklik Sanal Gerçeklik Trend Teknolojiler

Microsoft Düşünce Gücüyle Bilgisayarları Kontrol Etme Patenti Aldı

Microsoft Düşünce Gücüyle Bilgisayarları Kontrol Etme Patenti Aldı

Ünlü teknoloji devi Microsoft, yeni aldığı “düşünce gücüyle bilgisayarları kontrol etme” patenti ile önemli bir dönem başlatabilir.

Teknoloji dünyasından önemli bir yenilik haberi de Microsoft cephesinden geldi. The Independent tarafından yayınlanan habere göre, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Microsoft, insanların düşünce gücüyle bilgisayarları kontrol edebilmeleri için patent aldı.

Patent dokümanında, başlıktan, “nörolojik kullanıcı dikkat (intent) verilerini tespit ederek bir uygulamanın durumunu değiştirme” özelliğine sahip olarak söz ediliyor.

Eğer Microsoft, patentini aldığı sistemi hayata geçirebilirse kullanıcıların düşüncelerini okuyan ve buna uygun komutlar üreten sistem, kullanıcıların bilgisayarları kullanabilmelerine olanak sağlayacak.

Microsoft, başlığın, kullanıcıların oyun oynayabilmelerini, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik uygulamaları ile etkileşime girebilmelerini, yazı programları ile web tarayıcıları kullanabilmelerini ve hatta uygulama ile kontrol edilen mekanik araçlar ve/veya diğer makineleri bile kullanabileceklerini belirtiyor.

Microsoft, başlığın düşünce okumak için hangi yöntemi kullanacağından söz etmiyor, ancak doküman içerisinde elektroensefalografi (EEG), manyetoensefalografi (MEG) ve fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) gibi tekniklere referans veriyor.

Patentin ne zaman hayata geçirileceğini şimdiden söylemek oldukça zor, ancak siz bu tür bir sistemi kullanmak ister misiniz?

Related posts

Blippar Türkiye, Milliyet ve Renault ile Yaptığımız En Güzel Çalışma

Zehra Öney

Nokia Film Çekenler İçin Sanal Gerçeklik Kamerası Ozo’yu Tanıttı

Zehra Öney

Sanal Gerçeklik Pazarında İki Yeni Oyuncu: Microsoft HoloLens ve HTC Vive Ön Siparişe Açıldı

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi