Zehra Öney
Mobil Pazarlama Mobil ve Dijital Teknolojiler

Mobil Ödemenin Kısa Tarihçesi

Mobil Ödemede Bizi Neler Bekliyor?

Mobil ödemenin tarihine baktığımızda sadece 6 yıl geriye gitmemiz yeterli. 2008 yılında dünyada çeşitli ülkelerde ilk kullanılmaya başlayan mobil ödeme 5 yılda 300 milyar dolarlık bir işlem hacmine ulaştı.

Mobil ödemenin hayatımıza girişi ise tıpkı artırılmış gerçeklikte olduğu gibi akıllı telefonların piyasaya çıkması ve geniş bir kullanıma sahip olmasıyla gerçekleşti. Apple’ın iOS, Google’ın Android işletim sistemi üzerindeki uygulama dükkanlarında mobil ödeme uygulamaları birer birer yer almaya başladı, bankalar mobil bankacılık hizmetlerini, perakende zincirleri mobil ödeme uygulamalarını tanıttı.

Mobil ödeme, Amerika gibi gelişmiş ülkelerde günlük hayatın ayrılmaz bir parçası olmuş durumda. Starbucks’ın mobil ödeme sistemini sadece Amerika’da 10 milyon kişi kullanıyor ve bir haftada 5 milyon işlem gerçekleşiyor.

Apple’In ApplePay ile mobil ödeme pazarına giriş yapması piyasadaki dinamikleri değiştirmeye başladı. Starbucks’ın yıllardır kendi kahve dükkânlarında uyguladığı ve ödemelerinin önemli bir bölümünü oluşturan mobil ödeme pazarında, diğer şirketler de kendi çözümlerini sunmuştu.

Ancak Apple’ın McDonald’s, Sephora, Disney, Staples, Subway, ToysRus, Macy’s gibi sektörlerinde lider olan pek çok markayı yanına alarak bütünleşik bir çözüm sunması ile pazarın potansiyel büyüklüğünün tahmin edilenden de fazla olduğunun ve çok yakın gelecekte mobil ödemenin alışverişlerde birincil konuma geleceğinin işareti.

Apple’ın mobil ödemedeki çözümleri bunlarla sınırlı değil, kullanıcılar ayrıca Groupon, Target, Uber ve Starbukcs’ın uygulamalarında da ApplePay’i kullanacabilecekler.

Kasım ayında hizmete açılan ApplePay, pazara hızlı bir giriş yaptı ve gördüğümüz kadarıyla kullanıcılar da mobil ödemeyi sevdiler.

Dünyanın en büyük fast food zincirlerinden McDonald’s 14.000 restoranındaki mobil ödeme oranının %50’ye yaklaştığını belirtti. Bu kadar kısa sürede neredeyse her iki alışverişten birinin mobil ile ödenmesi gerçekten inanılmaz bir veri… WholeFoods ise ApplePay kullanılmaya başlandıktan sonra 150.000 adet işlem gerçekleştirdiklerini, Walgreens ise ApplePay sonrasında mobil ödemelerin iki katına çıktığını belirtti.

Mobil ödeme pazarındaki gelişmeler tüm sektör oyuncularını heyecanlandırmaya devam ederken bundan en karlı çıkacak olanlar ise son kullanıcılar olacak. AliBaba’nın son yayınlanan 2015 ikinci çeyrek verilerine göre, site üzerinde gerçekleştirilen satın alma işlemlerinin %55’i mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiriliyor.

Samsung, yeni mobil ödeme sistemi Samsung Pay’i ise Kore’deki test sürecinin ardından Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanıma sundu.

Juniper’in araştırmasına göre 2017’ye kadar 2 milyar akıllı telefon ve tablet sahibi mobil ödeme gerçekleştiriyor olacak.

Related posts

Google, Kenya’da Balonlar ile İnternet Erişimi Sunacak

Zehra Öney

Ürünleri İnteraktif Hale Getirin | Hürriyet

Zehra Öney

Photoshop’un Ücretsiz Versiyonu iOS’e Geliyor

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi