Zehra Öney
Sosyal Yaşam

Norveç Sadece Kara Yolunda Değil, Hava ve Deniz Taşımacılığında da Elektriğe Geçiyor

Norveç Sadece Kara Yolunda Değil, Hava ve Deniz Taşımacılığında da Elektriğe Geçiyor

Norveç, hava ve deniz taşımacılığında da elektrikli ulaşım araçlarına yöneliyor.

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Norveç, elektrikli ulaşım alanında önemli yatırımlar yapıyor. Çünkü petrol gibi fosil yakıtların çevreye verdiği zarar, hepimizin malumu. Bu sebeple ilk olarak Norveç’te 2025’e kadar benzinli araçların tamamen yasaklanacağı duyurulmuştu. Bu, oldukça önemli bir karardı ve diğer ülkeler de benzer kararlarını duyurdular.

Örneğin İngiltere ve Fransa 2040 yılına kadar benzinli araçları yasaklayacaklarını duyurdular, Hindistan ise bu konuda kendisine 2030 hedefini koymuş durumda.

Ancak Norveç’in tek planı kara yollarında elektrikli araçların kullanılması değil: Çevre kirliliğinde belki de en büyük paya sahip olan hava yolu konusunda da çalışmalar sürdürülüyor. BBC tarafından yayınlanan habere göre, elektrikli uçaklar konusunda testlerin yapıldığı Norveç’te 2040 yılına kadar kısa mesafeli uçuşların tamamının elektrikle şarj olan uçaklarla yapılması planlanıyor.

Norveç’te feribotlar da elektrik enerjisine geçiş yapıyor: Ülkede elektrik enerjisiyle çalışan feribotlar da hizmete girdi. Diğer feribotlara göre hem daha hızlı giden hem de gürültüsüz çalışan elektrikli feribotların da yakın zamanda yaygınlaşması planlanıyor.

Görsel: nordic.businessinsider.com

Related posts

CNN TÜRK’te Hakan Çelik’in Sunduğu “Hafta Sonu Keyfi” Programına Konuk Oldum

Zehra Öney

Globalturk Capital ve 360+ Media Interactive Yılbaşı Yemeğinde Bir Araya Geldi

Zehra Öney

2020’ye Kadar Kullanımdan Kalkması Olası Ürünler

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi