Zehra Öney
Event Mobil ve Dijital Teknolojiler Trend Teknolojiler

Parmak İzi Teknolojisinde Yeni Adım

Parmak İzi Teknolojisinde Yeni Adım

Artık ekranın, metal ya da camın altından parmak izini tanımak mümkün.

Parmak izi teknolojisinin cep telefonlarında kullanılmaya başlaması aslında çok da yeni değil. İlk olarak 2007 yılında Toshiba G500 ve Toshiba G900 modellerinde kullanılan parmak izi teknolojisi, dünya çapında 2013 yılında iPhone 5S ile hayatımıza dahil oldu ve o günden bu yana neredeyse tüm akıllı telefonlarda parmak izi okuyucular yer alıyor.

Parmak izi sensörlerinin yeri de değişiklik gösteriyor: Örneğin iPhone’da ekranın hemen altında yer alan parmak izi sensörü, Samsung’un S8 modelinde cihazın arkasında yer alıyor. Tasarım ve kullanım kolaylığının yanı sıra, parmak izi teknolojisini cihazın tasarımına kusursuz bir şekilde entegre etmek, şirketler için son derece önemli. Çünkü şirketler parmak izi sensörlerini, örneğin ekranın altı gibi yerlerde kullanmak istiyor.

Bu konudaki son gelişme ise Qualcomm cephesinden geldi: Şirketin Mobil Dünya Kongresi Şangay’da tanıttığı teknolojisine ait basın bülteni web sitesinde yayınlandı. Şirketin geliştirdiği teknoloji ile artık ekran üzerinden, cam materyalin altından ya da hem cam hem de metal yüzeyin altından parmak izini okumak mümkün olacak. Şirketin geliştirdiği teknoloji ultrasonik (yüksek frekanslı ses dalgaları) tabanlı olduğu için, bu sayede materyallerin içinden/altından parmak izini tanıması mümkün hale geliyor.

Ek olarak şirketten yapılan açıklamaya göre, bu sensörler ile sadece parmak izini değil, kalp atış hızını ve kan dolaşımını da belirlemek mümkün olacak.

Görsel: Mobileworldlive.com

Related posts

Amerika’da Mobil Oyun Gelirleri 3 Milyar Dolara Ulaştı

Zehra Öney

Dünyanın İlk 3 Boyutlu Yazıcıyla “Yazılan” Evinde Yaşayan Çiftle Tanışın

Zehra Öney

Madonna Yeni Klibini Meerkat’te Yayınlayacak

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi