Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Samsung, Galaxy S6+ ve Note 5’i Tanıttı

2015 yılının Güney Koreli dev firma Samsung için çok da iyi gittiğini söyleyemeyiz. Geçtiğimiz sene tanıtılan Samsung Galaxy S6 ve S6 Edge’in satışları, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın piyasaya çıkmasıyla durgunlaşma dönemine geçmiş, Apple, 2015 yılının birinci çeyreğinde Çin’de en fazla telefon satan marka konumuna yükselmişti. Çin gibi çok önemli bir pazardaki üstünlüğünü kaybeden ve dahası ikinci çeyrekte telefon satışlarında beşinciliğe kadar gerileyen Samsung S6 ve S6 Edge’in fiyatlarında düzenlemeye gideceğini açıklamıştı.

Bununla birlikte ikinci çeyrek sonuçlarında da istediği performansı yakalayamadı. 41 milyon dolar gelir elde eden şirketin net karı 6.43 milyon dolar olarak gerçekleşirken, toplam karın 2.76 milyon doları mobil bölümden geldiğini duyurmuştu.

Eylül ayıyla birlikte başlayacak ve yılbaşına kadar satışların artarak devam edeceğinden, mobil sektörde şirketler yeni amiral gemilerini bu aylarda duyurmayı tercih ediyorlar. Apple’ın da iPhone 6’dan sonraki jenerasyon cihazlarını Eylül’de tanıtılacağı düşünüldüğünde, Samsung durumu lehine çevirmek için yeni phablet modellerini tanıtım ve satış tarihlerini öne çekti. 13 Ağustos’ta New York ve Londra’da düzenlenen etkinliklerde şirket yeni iki cihazıyla birlikte, Samsung Pay ödeme sisteminin de Amerika’da kullanıma sunulacağını duyurdu.

Galaxy Note 5

Galaxy Note 5’te en çok dikkat çeken özellik S-Pen’den geldi. Tasarımı tamamen değiştirilen S-Pen, pek çok yeni özelliğe sahip: Geliştirilen yazım özellikleriyle öne çıkan S-Pen’in en önemli özelliği ise ekran kapalı iken bile not almaya olanak sağlaması oldu. Kullanıcılar ayrıca PDF dokümanlarında çalışırken not alabilecekler ve Scroll Capture özelliği ile bulundukları web sitesinin tam sayfa ekran görüntüsünü alabilecekler. Ayrıca S-Pen tek tıklama ile cihazın içinden çıkabiliyor olacak.

Ekran boyutu 5.7 inçlik bir önceki jenerasyonla aynı kalan Note 5’in RAM kapasitesi 4GB’a yükseltilmiş, 16M arka ve 5M ön kameraya sahip olan cihaz 32 ve 64 GB modelleri ile piyasada olacak.

S6 Edge+

Samsung’un phablet sektörüne yeni giriş yapan cihazı S6 Edge+ ise, S6 Edge’in 5.1 inçlik ekranının 5.7 inçe yükseltilmesi ile karşımızda. S6 Edge’den farklı olarak ekranın kıvrımları sadece kişiler için, aynı zamanda uygulamalara erişim sunmaya başlıyor.

4GB RAM ile gelen S6 Edge+, Note 5’te olduğu gibi 16M arka ve 5M ön kamera sunuyor.

İki cihazın da asıl ortak noktaları video konusu oldu: Samsung, özellikle video kayıt, düzenleme ve yayınlama konusunda pek çok geliştirme sunuyor: 4K çekim yapılabilen cihazlarla video düzenleme için çeşitli kolaj, çerçeve ve efekt seçenekleri bulunuyor.
Full HD video yayınında ise kullanıcılar anında bireysel, grupsal, YouTube Live ya da Meerkat ve Periscope uygulamalarında video yayını yapabiliyorlar.

Samsung ayrıca mobil ödeme sistemi Samsung Pay’i Amerika’da kullanıma sunduğunu ve yakında da Avrupa’da da hizmete başlayacağını duyurdu.

Related posts

Yüz Tanıma Teknolojisi Londra’da Test Ediliyor

Zehra Öney

Cannes Film Festivali Kırmızı Halı Selfie’lerini Yasakladı

Zehra Öney

Microsoft’un Yeni İki Ekrana Sahip Cihazını Göstermeye Başladığı Belirtildi

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi