Zehra Öney
Siber Güvenlik

Sevgililer Günü’nde E-Posta Saldırıları Ne Durumdaydı?

Sevgililer Günü’nde E-Posta Saldırıları Ne Durumdaydı?

Sevgililer Günü’nde milyonlarca sahte e-posta gönderildi.

Sevgililer Günü, yılın en özel günlerinden biri. Milyonlarca çift bu özel günü kutlarken yalnızlar hem duygusal hem de online sorunlarla baş etmek zorunda kalabiliyorlar. Sevgililer Günü’nde yalnızları hedef alan milyonlarca e-posta gönderimi yapıldı.

Gönderilen e-postalardan biri şöyle:

“Benim adım Veronika ve senin çok hoş olduğunu söylemek için yazıyorum. Ben Rusyalıyım ancak şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşıyorum. İki hafta önce Badoo’da fotoğraflarınla karşılaştım ve sana yazmam gerektiğine karar verdim.”

Pek çok kişi bu tür e-postaları ciddiye bile almıyor ancak, belirtmek gerekiyor ki bu tür e-postalara cevap yazan, gönderilen bağlantılara tıklayan pek çok kullanıcı da bulunuyor. Sevgililer Günü ise bu tür sahtekarlıklar için ayrı bir öneme sahip, çünkü bu tür e-postalar o gün çok daha fazla gönderiliyor.

The Independent tarafından yayınlanan habere göre, IBM’deki güvenlik araştırmacıları sadece bir tane botnet tarafından 230 milyon mesaj gönderildiğini keşfetti. Botnet ya da robot ağı, tekrarlanan görevleri ve hedeflerini tamamlamak için bir çaba ile diğer benzer makinelerle iletişim kuran internet bağlantılı bilgisayarların bir dizisi olarak tanımlanıyor. Bu tür ağlar sayesinde DoS (denial of service – hizmet engelleme) saldırıları yapılabiliyor.

IBM’nin belirttiğine göre 230 milyon mesaj Necurs isimli botnet tarafından gönderildi. E-postaya tıklayan kişilerden açık fotoğraflar göndermeleri, olası bir görüşme için seyahat masrafı göndermeleri isteniyor. Kimi zaman da kurbanın bilgisayarına zararlı yazılım bulaştırılıyor.

Bu tür e-posta sahteciliğinden korunmak için “E-Posta Sahteciliğini Nasıl Anlarsınız?” yazımı okuyabilirsiniz.

Related posts

Kredi Kartlarına Yeni Bir Güvenlik Adımı Ekleniyor: Parmak İzi

Zehra Öney

Yeni Bir Fidye Virüsü Global Çapta Yayılıyor: Petya

Zehra Öney

Her Geçen Gün Daha da Gelişen Siber Saldırılara Karşı En Hazırlıklı Ülkeler Hangileri?

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi