Zehra Öney
Siber Güvenlik

Online Sahteciliği Önlemek için 2022’ye kadar 9 Milyar Dolardan Fazla Harcama Yapılacak

Online Sahteciliği Önlemek için 2022’ye kadar 9 Milyar Dolardan Fazla Harcama Yapılacak

Online sahtecilikle mücadele için yatırımlar artmaya devam ediyor.

Bankaların ve işletmelerin online sahteciliği önlemek için yoğun çaba sarf ettiği dönemleri yaşıyoruz: Güvenlik önlemleri arttıkça, yeni sahtecilik yöntemleri de ortaya çıkıyor. Bankalar bir yandan kullanıcılara çipli kredi kartları, NFC (yakın alan iletişimi) ile ödeme işlemleri, parmak iziyle ödeme işlemleri gibi daha güvenli seçenekler sunsa da kredi kartı sahtekarlığı kapsamında her yıl milyonlarca kişi mağdur oluyor. Örneğin önümüzdeki beş yıl içerisinde online işlem sahteciliği sebebiyle perakendecilerin dünya çapında 71 milyar dolar kaybetmesi bekleniyor. Bu son derece ciddi bir meblağ. Online işlemlerde kredi ya banka kartları “fiziksel” olarak kullanılmadığı için kart numarasının ve güvenlik kodunun kopyalanması yeterli oluyor. Türkiye gibi ülkelerde pek çok banka SMS doğrulama talep ederken yurt dışında SMS doğrulamayı uygulamayan kurumlar da fazlasıyla yaygın.

Juniper Research tarafından yapılan ve BizReport’ta yayınlanan habere göre, online sahteciliği tespit etme ve engelleme için yapılan harcamaların 2022’ye kadar %22 artarak 9 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. () Bu süreçte nesnelerin interneti alanındaki gelişmelere paralel olarak, 3D Secure 2.0’nin de kullanılmaya başlanması bekleniyor.

Online sahteciliği tespit etme ve engelleme yatırımlarında en büyük meblağların Avrupa, Amerika ve Asya Pasifik bölgelerine ayrılması bekleniyor. Araştırmaya göre, online sahteciliği tespit etme ve engelleme alanındaki yatırımların sadece %4’ü Latin Amerika, Hindistan, Afrika ve Orta Doğu’ya yapılacak.

Related posts

Intel; Meltdown ve Spectre Açıkları Sonrasında Toplu Davalarla Karşı Karşıya

Zehra Öney

Twitter 2017’nin İkinci Yarısında 270.000 Hesabı Kapattı

Zehra Öney

Google Play Store’da Yeni Bir Zararlı Yazılım Tehlikesi Başladı

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi