Zehra Öney
Siber Güvenlik Sosyal Medya

Twitter’daki Bir Bug, Bazı Direkt Mesajların Üçüncü Partilere Gitmesine Sebep Oldu

Twitter’daki Bir Bug, Bazı Direkt Mesajların Üçüncü Partilere Gitmesine Sebep Oldu

Twitter’da ortaya çıkan bir bug, bazı mesajların üçüncü parti geliştiricilere ulaşmasına sebep oldu.

21 Eylül Cuma günü Twitter, uygulaması aracılığıyla, kullanıcılarını uyarmaya başladı. Çünkü sistemdeki bir bug’ın, kullanıcıların mesajlarının ya da gizli hesaplardaki tweet’lerin bir ya da daha fazlasının, üçüncü parti geliştiricilere gönderilmesine sebep olduğu fark edildi. Twitter tarafından kullanıcılara gönderilen bilgilendirme mesajı şu şekildeydi:

“10 Eylül Pazartesi günü, sizin bir ya da daha fazla Direkt Mesajınızın ya da korumalı tweet’inizin (eğer hesabınız o dönemde korumalı ise), bunları almaya yetkisi olmayan Twitter geliştiricilerine gönderilmiş olabileceğini fark ettik. Sorun, Mayıs 2017’den bu yana sürmüştür ama biz onu keşfettiğimiz anda hızlıca çözdük. Bu sorun hakkındaki soruşturmamız devam etmektedir, ancak şimdilik yetkisi olmayan geliştiricilere gönderilen verilerin kötüye kullanıldığına inanmamız için bir nedenimiz yoktur.

Olayı üzüntüyle karşılıyoruz ve hata sebebiyle özür dileriz. Sizin tarafınızdan alınması gereken bir aksiyon bulunmamaktadır. Bununla birlikte bu olay hakkında sorularınız ya da endişeleriniz varsa gizlilik politikası istek sayfası aracılığıyla Twitter ile iletişime geçebilirsiniz.”

Twitter’ın bu yıl yaşadığı ikinci veri skandalı bu: TechCrunch’ın haberinde yer verilen önceki skandal ise 5 ay önce Twitter kullanıcı parolalarının, şirket içi kayıtlarda şifresiz olarak saklanmasıyla açığa çıkmıştı.

Twitter’ın 10 Eylül’de keşfettiği bug ile ilgili kullanıcıları 10 gün sonra bilgilendirmesi ise dikkat çeken başka bir ayrıntı.

Eğer sizin hesabınız bu bug’dan etkilenmişse Twitter, uygulama aracılığıyla sizi bilgilendiriyor olacak.

Related posts

Artık Facebook’tan Arkadaşlarımıza Para Gönderebileceğiz

Zehra Öney

Facebook Futbol Ödüllerini Duyurdu

Zehra Öney

Sosyal Medya Bağımlılığı

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi