Zehra Öney
Mobil Pazarlama Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Medya

Snapchat Geçen Yıl 3,1 Milyon Dolar Kazandı

2011 yılında yayınlanan ve kısa sürede sosyal medya alanında kendi kitlesini oluşturup farklılaşan Snapchat geçen yılın mali verilerini açıkladı.

Kasım 2012’d sadece iOS üzerinde 1 milyarın üzerinde fotoğraf paylaşıldığını açıklayan Snapchat’in Mayıs 2012’de günde 2 milyondan (saniyede 25) fazla fotoğraf paylaşımı gerçekleşirken, Kasım 2012’de bu sayı 20 milyonu geçmişti (saniyede 230’dan fazla.) 2012 sonunda Android versiyonunu yayınlanan Snapchat’in büyüme grafiği Facebook’un da dikkatini çekmiş, ancak şirket bu satın almaya sıcak bakmamıştı.

Kurucuları Evan Spiegel ve Bobby Murphy’nin çok kısa sürede Forbes’un hazırladığı Milyonerler listesine girmesini sağlayan Snapchat’in 2014 Ekim ayına kadar herhangi bir gelir modeli bulunmuyordu.

Ekim ayında reklam özelliğini kullanıma açan ve aralarında pek çok ünlü marka ve sanatçının da bulunduğu günlük reklam modeli ile Snapchat reklam geliri elde etmeye başlamıştı.

Ekim ayından 2014 sonuna kadar şirketin kasasına giren miktar ise sadece 3.1 milyon dolar oldu. Şirketin giderleri ise 128 milyon dolar olarak gerçekleşti. Şirketin harcama kalemlerinde en büyük pay ise 47 milyon dolar ile uygulamanın kendisine yapılan harcamalar oluşturdu. 13 milyon doları dış servislere harcayan şirketin pazarlamaya harcadığı tutar ise oldukça küçük: 606 bin dolar.

Bu konuda şimdilik endişelenmeyen Snapchat’in kasasında hala 320 milyon dolar nakiti bulunuyor. Henüz borsaya açılmadığı için çeyrek raporları yayınlamayan şirketin zarar tablosunu ne zaman pozitife dönüştüreceğini hep birlikte göreceğiz.

Related posts

Android Wear Güncellemesi Apple Watch Piyasaya Çıkmadan Yayınlandı

Zehra Öney

Artık Facebook Fotoğraflarınıza Yazı ve Etiket Ekleyebileceksiniz

Zehra Öney

Super Mario Run İlk Günde Ne Kadar Kazandı?

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi