Zehra Öney
Artırılmış Gerçeklik Mobil ve Dijital Teknolojiler Nesnelerin İnterneti Sanal Gerçeklik Sürücüsüz Araçlar Trend Teknolojiler Yapay Zeka

The Economist: “Artık Dünyanın En Değerli Kaynağı Petrol Değil, Veri”

The Economist: "Artık Dünyanın En Değerli Kaynağı Petrol Değil, Veri"

Petrol günümüz dünyası için hala çok önemli ancak, veri, petrolden daha değerli konuma geldi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde online olarak harcanan her 1 doların yarısının Amazon’a gittiğini biliyor muydunuz? Geçtiğimiz yıl ABD dijital reklam pastasındaki büyümenin neredeyse tamamının Google ve Facebook tarafından sağlandığını biliyor muydunuz? ABD’nin en değerli şirketleri arasında yer alan Alphabet, Google, Facebook, Apple ve Microsoft’un sadece 2017’nin birinci çeyreğinde 25 milyar dolarlık net kar elde ettiğini veya Tesla’nın birinci çeyrekte 25.000 araç sattığını biliyor muydunuz?

The Economist’te yayınlanan makalede yer verilen bu çarpıcı bilgilerin işaret ettiği bir nokta var: Günümüzden 100 yıl öncesinde petrol dünyanın en değerli kaynağıydı, günümüzde ise petrolün yerini veri aldı.

Günümüz dünyasında her şey bir veri: Kullandığınız sosyal ağda beğendiğiniz içerikler, tıkladığınız reklamlar, ziyaret ettiğiniz siteler, bulunduğunuz yerler, satın aldığınız ürünler. Nesnelerin interneti ile veri oluşturan aktivitelerin sayısı daha da artıyor: Arabanızda dinlediğiniz müzikler, evinizdeki odaların sıcaklığı, izlediğiniz TV programları, sabah kahvenizi nasıl tercih ettiğiniz, vs.

Tüm bu big datanın (büyük veri) işlenmesi ve işe yarar bir şekilde kullanılması da son derece önemli. Sürücüsüz araçlar her geçen gün daha da başarılı bir şekilde yollara çıkıyor: Geçtiğimiz yıllarda sadece bir-iki şirket bu alanda çalışma sürdürürken günümüzde Apple dahil pek çok teknoloji şirketi sürücüsüz araçlar alanında çalışmalarını sürdürüyor.

Yapay zeka, makine öğrenimi (machine learning), sanal ve artırılmış gerçeklik günümüz teknoloji dünyasının en önemli çalışma alanlarından.

Related posts

Facebook, Mesajlaşma Uygulamaları ile Amerika ve Batı Avrupa Pazarında Liderliğini Sürdürüyor

Zehra Öney

Sahile Yaklaşan Köpek Balıklarını Tespit Etmek için Drone’lar Kullanılıyor

Zehra Öney

Google, Kenya’da Balonlar ile İnternet Erişimi Sunacak

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi