Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Medya Sosyal Yaşam

TikTok: Çinli Kullanıcıların Online Vakitlerinin Yüzde 9’unu Geçirdikleri Uygulama

TikTok: Çinli Kullanıcıların Online Vakitlerinin Yüzde 9’unu Geçirdikleri Uygulama

TikTok’un kısa süredeki hızlı yükselişi…

Kısa videoların yer aldığı uygulamalar uzun süredir popüler: Türkiye’de oldukça yoğun kullanılmış olan Vine gibi uygulamaların yanı sıra Instagram ve diğer uygulamaların da benimsediği video paylaşma özelliği, TikTok ile devam ediyor.

Dünya çapında 2018’in “fenomen”lerinden biri olan TikTok uygulaması, 2016 yılında ByteDance tarafından Çin’de kullanıma sunuldu. Douyin ismiyle Çin’de kullanıma sunulan uygulama, kısa sürede büyük başarı yakalayarak en çok kullanılan uygulamalardan biri haline geldi.

2017 yılında ilk kez Çin dışında Endonezya’da yayınlanan uygulama, uluslararası pazarlar için TikTok ismini kullanmaya başladı. ByteDance’in musical.ly uygulamasını satın almasıyla, musical.ly ile tek bir uygulama olarak birleşen TikTok, bu sayede uluslararası pazarlar için daha geniş bir kitleye ulaşma şansını yakaladı.

Kısa sürede dünyanın en popüler uygulamalarından biri haline gelen TikTok, 2018’in birinci çeyreğinde 45,8 milyon adet indirme ile o dönemin en çok indirilen iPhone uygulaması oldu.

Haziran 2018 itibarı ile dünya çapında 500 milyon aylık aktif üyesi olan TikTok’un günlük aktif Çinli kullanıcı sayısı ise 150 milyon.

Çin’de neredeyse “saplantı” düzeyinde kullanılan uygulama hakkında TechCrunch tarafından yayınlanan habere göre, Çinli kullanıcılar günlük olarak online ortamda geçirdikleri sürenin yaklaşık %9’unu TikTok’a ayırıyorlar.

Siz TikTok’u kullanıyor musunuz?

Related posts

YouTube, İnteraktif 360 Derece Animasyon Yayınladı

Zehra Öney

Akıllı Ev Sistemleri Alanında LG de Kendi Cihazı SmartThinQ’i Tanıttı

Zehra Öney

Swarovski, Giyilebilir Teknoloji Pazarına Misfit Ortaklığıyla Girdi

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi