Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Siber Güvenlik

Uber Arka Planda Konum Bilgisi Toplamaya Başladı

Uber Arka Planda Konum Bilgisi Toplamaya Başladı

Dünyanın en çok kullanılan yolculuk uygulamalarından biri olan Uber, son güncellemesi ile tartışmalı bir kararı uygulamaya geçirdi: Konum bilgisi toplama.

“Kullanıcı deneyimini geliştirmek” için bundan böyle Uber, kullanıcıların konum bilgisini araç çağırdığı andan indiği ana dek ve hatta sonrasında da takip edebilecek. Uber bu konuda kullanıcı araçtan indikten sonra 5 dakikaya kadar bu verileri takip etmek istiyor. Örneğin kullanıcı araçtan indikten sonra yolda karşıya geçiyor mu, yoksa bir kafeye mi uğruyor; Uber bu verileri toplamaya başlayacak.

Güncelleme sonrası Uber, yayınladığı duyuru ile kullanıcılar ile konum bilgisi toplama özelliğini telefonlarında nasıl kapatabileceklerini paylaştı. Bununla birlikte konum ayarlarında “hiçbir zaman” özelliği seçildiğinde Uber uygulaması konum bilgisine ihtiyaç duyduğunu kullanıcıya hatırlatıyor.

Uber, kullanıcıların gittikleri mekanlar, katıldıkları etkinlikler ya da günlük rutinlerindeki alışkanlıkları toplayarak onlara yeni öneriler sunabilir. Bu açıdan bu verilerin toplanmasının, kişiselleştirilmiş reklam/lifestyle önerileri için son derece önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Uber’in son güncellemesi sonrasında sektörden ve düzenleme kurumlarından nasıl tepkiler gelecek, hep birlikte göreceğiz.

Related posts

Blippar Yeni Yılınızı Kutluyor

Zehra Öney

Facebook Messenger Masaüstü Bilgisayarlarda da Kullanılabilecek

Zehra Öney

Instagram, İçerikleri Kronolojik Gösteren Algoritmasını Değiştiriyor

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi