Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

Walmart, Market Arabalarını Sensörlerle Donatıyor

Walmart, Market Arabalarını Sensörlerle Donatıyor

Walmart, patentini aldığı yeni market arabalarıyla acil durumlara hızla müdahale etmeyi planlıyor.

Süpermarkette alışveriş yaparken de kalp atış hızınız ölçülebilir. 1962 yılında kurulan ve aradan geçen 56 yılda dünyanın en büyük şirketlerinden biri haline gelen Walmart, yıllık 500 milyar doları aşan geliriyle bu alanda dünyanın en büyük şirketi konumunda. Uzun süredir pek çok teknolojik yatırım yapan şirketin son yeniliği ise müşteri arabalarında olacağa benziyor.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, şirket, kullanıcıların kalp atış hızını, yürüme hızlarını, sıcaklık değerlerini ve tutuşlarını market arabası aracılığıyla ölçmek için patent başvurusunda bulundu.

Patent aldıktan sonra bu yeniliği market arabalarına uygulamaya başlayacak olan Walmart, bu sayede mağaza içerisinde gerçekleşebilecek acil durumlara müdahale etmeyi planlıyor. Örneğin tansiyon ya da daha ciddi bir sağlık sorunu sebebiyle bir kullanıcının kalp atışında hızlanma meydana geldiğinde market arabası bu bilgiyi internet aracılığıyla ileterek ilgili birimleri uyaracak ve daha hızlı müdahale edilmesini sağlıyor olacak.

Walmart, kullanıcıların verilerinin kişiselleştirilmeyeceğini, kullanım süresi boyunca sadece anonim olarak bu bilgilerin toplanacağını belirtiyor.

İlk bakışta oldukça “faydalı” görünen bu sistem aynı zamanda pazarlama ve market düzenini daha iyi hale getirme amacıyla da kullanabilir. Örneğin şekerleme reyonuna giren bir kullanıcının, reyon boyunca hangi ürün sırasında kalp atışlarında artış meydana geldiği de tespit edilebilir ve tüm bu veriler toplanarak ürün dizilimleri daha iyi hale getirebilir.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizce bu teknoloji, kullanıcı ve mağazalara ne gibi avantajlar sağlayabilir?

Görsel: gbcghanaonline.com

Related posts

BAFTA Video Oyun Ödülleri Sahiplerini Buldu

Zehra Öney

iOS ve Android Sahiplerinin Alışveriş Davranışları Nasıl?

Zehra Öney

Ünlü Müzik Dinleme Uygulaması Tidal, Kullanıcı Dinlemelerini Manipüle Etmekle Suçlanıyor

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi