Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Medya

2015’in En Hızlı Büyüyen Uygulaması Facebook Messenger Oldu

Facebook’un 2011 yılında yayınladığı Facebook Messenger uygulaması, başlangıçta çok popüler olmamasına rağmen 2014 yılından bu yana oldukça popüler. Bunun sebebi ise, Facebook’un Nisan 2014’te kendi ana uygulamasından mesajlaşma özelliğini kaldırıp kullanıcıları Facebook Messenger’ı indirmeleri için yönlendirmesiydi. Kimi kullanıcılar bunun bir yönlendirme değil de bir zorunluluk olması sebebiyle Facebook’a oldukça kızmıştı.

Mobil anlık mesajlaşma alanında 2014 yılında WhatsApp’ı da rekor bir ücretle satın alan Facebook’un aynı zamanda Messenger’ı da popüler hale getirmek istemesinin farklı sebepleri var: Facebook WhatsApp’ın bireysel kullanıcılar için kullanılması yönünde çalışmalarını sürdürürken Messenger’ı bir mesajlaşma uygulamasından çok daha fazlasını da içeren bir platform olarak kurguladı.

Markaların kendi hesaplarıyla doğrudan kullanıcılarla iletişime geçebildiği Messenger, aynı zamanda kullanıcılarına görüntülü konuşma özelliği de sunuyor.

Nielsen’in 2015 yılı araştırmasına göre, Facebook Messenger 2015 yılının en hızlı büyüyen uygulaması oldu. Ayda 10 milyarın üzerinde fotoğrafın paylaşıldığı, kullanıcıların birbirine para gönderebildiği, sticker ya da GIF paylaşımlarının yapıldığı Messenger’ın büyüme hızı göz kamaştırıyor. 2014 Kasım ayında 500 milyon aylık aktif kullanıcısı bulunan Messenger’ın aylık aktif kullanıcı sayısı 800 milyona ulaşmış durumda.

Related posts

Mobil Uygulamalardaki “Ödüllü Video”lar En Etkili Gelir Yöntemi mi?

Zehra Öney

Lüks Moda Markaları YouTube’u Verimli Kullanıyor

Zehra Öney

Mobil Ödemeler, Kredi Kartı ile Yapılan Ödemeleri Geçecek

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi