Zehra Öney
Mobil Pazarlama Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Medya

WhatsApp Para Kazanmaya Başlıyor

WhatsApp Para Kazanmaya Başlıyor

WhatsApp; reklam ve işletmeler için “geç cevap ücreti” sayesinde gelir modelini oluşturuyor.

2009’da kurulan ve kısa sürede dünyanın en çok tercih edilen mesajlaşma uygulamalarından biri olan WhatsApp, 2014 yılında Facebook tarafından 19 milyar dolara satın alınmıştı. Günümüzde 1,5 milyar kullanıcı sayısına ulaşan WhatsApp, 2018’in başında işletmeler için WhatsApp Business’ı kullanıma sunmuştu.

Kuruluşundan itibaren reklam yayınlamayan WhatsApp’ın gelir modeli de netleşmeye başladı.

Tech Crunch tarafından yayınlanan habere göre, işletmeler için yayınlanan WhatsApp Business API sayesinde şirket, para kazanmaya başlayabilecek.

API kapsamında işletmeler ancak kendileriyle iletişime geçen müşterilere mesaj gönderebilecek ve 24 saat içerisinde bu mesajlara yanıt vermek ücretsiz olacak. 24 saat geçtikten sonra ise işletmeler, mesajları yanıtlamak için ücret ödeyecek. Bu ücret ise ülkeye göre özel olarak belirlenecek.

WhatsApp’ın, mesajları 24 saat ücretsiz yapmasının özel sebebi var: Markaları, “ücretsiz” olan sürede cevap vermeye yönlendirecek ama asıl önemlisi, WhatsApp’ı, müşterilerin en çok tercih ettiği platform haline getirecek. Çünkü, diğer kanallarda şikayeti geç yanıtlanan kullanıcılar WhatsApp’ı tercih etmeye başlayacaklar.

WhatsApp ayrıca yeni display reklam ürününü de duyurdu. WhatsApp’ın 2019 yılından itibaren, günlük aktif kullanıcı sayısı 450 milyonu bulan WhatsApp Status’ta da reklam yayınlaması bekleniyor.

Görsel: theinsyder.com

Related posts

Google, Huawei’i Yasaklıyor

Zehra Öney

iOS 9 Kullanıma Sunuldu

Zehra Öney

Uber, Cep Telefonu Kullanımından Sarhoşluğu Tespit Edebilecek

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi