Zehra Öney
Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Yapay Zeka, Harry Potter Bölümünün Yazımında Kullanıldı

Yapay Zeka, Harry Potter Bölümünün Yazımında Kullanıldı

Yapay zeka kullanılarak bir Harry Potter bölümü yazıldı.

“Kalenin zemini sihirli bir şekilde büyütülmüş rüzgarla gürledi. Dışarıda gökyüzü, kanla dolu, kocaman kara bir tavandı.”

Bu cümleler, bir yazar tarafından değil, yapay zeka tarafından yazıldı.

Fanfiction, Türkçe ifadesiyle hayran kurgusu, hayranların sevdikleri eserler hakkında yazdıkları kurgu eserler olarak isimlendiriliyor. Pek çok hayran, hayran kurgusu siteleri aracılığıyla kendi eserlerini yayınlıyor ve diğer hayranlara ulaşıyor.

Hayran kurgusu alanının belki de en çok konuşulan “eser”i, ülkemizde de büyük bir takipçi kitlesi toplayan “Grinin Elli Tonu” (Fifty Shades of Grey) olmuştu. İlk olarak Twilight serisine dair bir hayran kurgusu olarak ortaya çıkan eser, daha sonra hayran kurgusu sitesinde yayından kaldırılmış ve fiftyshades.com’da yayınlanmıştı. Daha sonra eser yeniden yazılmış ve e-kitap olarak piyasaya sürülmüştü.

Yapay zekanın sanat alanında kullanılması, yeni bir şey değil: Özellikle müzik alanında yapay zeka kullanılmaya başlanmıştı.

Son gelişme ise edebiyat alanında oldu: The Verge tarafından yayınlanan habere göre, Harry Potter’ın hayran kurgusu yazımında yapay zeka kullanıldı.

Şimdiye dek yayınlanmış 7 Harry Potter kitabı hakkında “eğitilen” algoritmik araç, aynı zamanda birkaç yazardan da yazınsal incelik ve cümle inşası gibi konularda destek aldı.

Ortaya çıkan sonucun ise, diğer hayran kurguları kadar iyi olduğu söyleniyor.

Siz de Harry Potter and the Portrait of What Looked Like a Large Pile of Ash’i okumak istiyorsanız bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Görsel: botnik.org

Related posts

7-Eleven Yeni Artırılmış Gerçeklik Deneyimini Kullanıma Sundu

Zehra Öney

Yapay Zekaya Sahip Sesli Asistanlar Hayatımızı Kolaylaştırmaya Devam Ediyor

Zehra Öney

Tarım Otomasyonunda Önemli Bir Adım: Marul Soyan Robot Geliştirildi

Zehra Öney

4 comments

Comments are closed.

Zehra Öney
Web Sitesi