Zehra Öney
Sürücüsüz Araçlar Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Sürücüsüz Araçlara 20 Dakikada “Araba Kullanmayı” Öğretmek Mümkün

Sürücüsüz Araçlara 20 Dakikada “Araba Kullanmayı” Öğretmek Mümkün

İngiliz start-up şirketi Wayve, sürücüsüz araç teknolojisinde önemli bir yenilik duyurdu.

Sürücüsüz araç teknolojisi konusunda pek çok şirket önemli yatırımlar yapıyor. Şirketler sürücüsüz araç teknolojisini geliştirmek için detaylı 3 boyutlu haritalar ve gelişmiş yazılım çözümleri konusuna yoğunlaşıyor. Peki bir arabaya “araba kullanmayı” öğretmek mümkün mü?

Futurism’de yayınlanan habere göre, İngiliz start-up şirketi Wayve, sürücüsüz araç teknolojisinde önemli bir gelişmeye imza attı: Şirketin yayınladığı videoda modifiye edilmiş bir Renault Twizy, araba kullanmayı “öğreniyor.” Bir makine öğrenim (machine learning) sistemi olan “takviye öğrenim” (reinforcement learning) aracılığıyla sürüş yapmayı öğrenen aracın kullandığı “takviye öğrenim”de, istenen bir davranış sonrasında sistem bir ödül kazanıyor, istenmeyen bir davranış sonrasında ceza alıyor.

Öte yandan diğer sürücüsüz araçlar pek çok kamera/sensör ve detaylı 3 boyutlu haritalar aracılığıyla sürüş yapıyor. Bununla birlikte özellikle bu haritaların çok sık güncellenmesi gerekiyor, çünkü yeni yapılan binaların ve diğer değişikliklerin bu haritalarda güncellenmesi gerekiyor. Araçlar da bu haritalardaki verileri okuyabilmek için karmaşık yazılımlar kullanıyor.

Wayve sisteminde ise araçlar sadece bir kamera ve bilgisayara gereksinim duyuyor. Aracın sürüşü “öğrenmesi” sırasında bir insan, araç yoldan her çıktığında arabayı durduruyor, ki bu da sistem için “ceza” anlamına geliyor.

20 dakika içerisinde arabayı kullanmayı öğrenen sistem hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Görsel: Wayve

Related posts

Xiaomi, iPhone’dan Yüzde 30 Daha İnce Akıllı Televizyon Geliştirdi

Zehra Öney

İngiltere’deki 3 İşten 1’ini Robotlar Yapacak

Zehra Öney

Microsoft’un İş Ortakları VR Başlıklarını Çıkarmaya Hazırlanıyor

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi