Zehra Öney
Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Yapay Zeka, Hastaların Taburcu Zamanlarının Yanı Sıra Ölüm Tarihlerini de Tahmin Edebilir mi?

Yapay Zeka, Hastaların Taburcu Zamanlarının Yanı Sıra Ölüm Tarihlerini de Tahmin Edebilir mi?

Yeni yapılan bir araştırmaya göre yapay zekanın, hastaların ölüm tarihlerini tahmin edebildiği belirlendi.

Hepimiz hasta oluyor ve hastanelere gidiyoruz. Peki hastaneye gittiğinizde taburcu olacağınız tarihi ya da ölüm tarihinizi öğrenmek nasıl bir his yaşatırdı?

Nature dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, Google’ın da desteklediği araştırma kapsamında, derin öğrenme modeline yüklenen elektronik sağlık kayıt verileri sayesinde çeşitli sonuçları tahmin etmenin ve bu sonuçların doğruluğunun önemli ölçüde arttığı belirtildi.

Araştırmacılar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 2 hastaneden gelen verileri kullandılar. Bu veriler, hastanın yaşamsal ve medikal tarihçesinin yanı sıra doktorların el yazısıyla yazdıkları notları ve yorumları da kapsıyor. Derin öğrenme (deep learning) sayesinde incelenen bu önemli veriler, çok kısa bir sürede tahminle sonuçlanıyor. Yapılan tahminler ise oldukça ilginç: Hastanın kalış süresi, taburcu zamanı ve hatta ölüm zamanı.

Projenin ana amaçlarından biri hastanelere yardımcı olmak: Futurism’de yayınlanan habere göre, hastaneler, bu veriler sayesinde hasta bakımına öncelik vermek, tedavi planlarını ayarlamak ve acil durumları ortaya çıkmadan önce engellemek için yeni yollar bulabilecek.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Related posts

Rolls-Royce’tan Uçan Araba Sektörü İçin Önemli Adım

Zehra Öney

Bankalar Sundukları Servisi Sanal ve Artırılmış Gerçeklik ile Bütünleştiriyor

Zehra Öney

Amazon Nesnelerin İnterneti Asistanı Echo’yu Tanıttı

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi