Zehra Öney
Robot Teknolojisi Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Yaşlı İnsanların Bakımı için “Kültüre Saygılı” Robotlar Geliştiriliyor

Yaşlı İnsanların Bakımı için “Kültüre Saygılı” Robotlar Geliştiriliyor

Yaşlı insanlara bakım sunacak olan kültüre saygılı robotlar, onlara özel çözümler sunacak.

Dünyamızın nüfusu son 200 yılda inanılmaz bir hızla arttı. 1800’lü yıllarda ilk kez 1 milyarı geçen dünya nüfusu 1900’de 1 milyar 650 milyona, günümüzde ise 7,6 milyara ulaştı. Tıp alanındaki gelişmeler ve yaşam koşullarının iyileşmesi sayesinde ortalama insan ömrü uzadı ve bu da dünya nüfusundaki yaşlı oranının giderek artmasına yol açtı. Günümüzde özellikle gelişmiş ülkelerdeki yaşlı nüfus, son derece dikkat çekici boyutlara ulaştı.

Yaşlı nüfusun bakımı için geliştirilmeye çalışılan çözümlerden biri de robotlar: Pek çok kurum, yaşlı bakımı için robotlar konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Bu projelerden biri de Yaşlı Desteği için Kültüre Duyarlı Robotlar ve Çevresel Sensör Sistemleri (Culture-Aware Robots and Environmental Sensor Systems for Elderly Support – CARESSES) projesi tarafından geliştiriliyor: Proje, Avrupa Birliği ve Japonya İçişleri Bakanlığı tarafından destekleniyor.

Futurism’de yayınlanan habere göre, proje kapsamında programlanan bir SoftBank Pepper robotu, bakımını üstlendiği kişinin kültürüne uygun olarak davranışlarını ayarlayabiliyor: Bu sayede örneğin Hindu inanışına mensup birine akşam yemeği için biftek yemeyi önermiyor. Benzer şekilde Japon bir kadının Setsubun festivalini nasıl kutlamak isteyeceğini bilebiliyor.

Proje kapsamında yapılacak testlerin Birleşik Krallık ve Japonya’da gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Siz bu proje hakkında ne düşünüyorsunuz?

Görsel: Caresses / Twitter

Related posts

Olimpiyatlara Hazırlanan Tokyo’da Sürücüsüz Araçlar Testlere Başladı

Zehra Öney

3 Boyutlu Yazıcılardan Sonra 3 Boyutlu Krep Yazıcılar ile Tanışın

Zehra Öney

Japonya’da Çiftçilerin Tarlalarını Robot Kurtlar Koruyor

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi