Zehra Öney
Sürücüsüz Araçlar Trend Teknolojiler

Otonom Araçların 2021’de Londra Yollarında Olması İçin İki Şirket Anlaşma Yaptı

Otonom Araçların 2021’de Londra Yollarında Olması İçin İki Şirket Anlaşma Yaptı

Addison Lee ve Oxbotica, Londra’da otonom araçları yollara çıkarmak için anlaşma yaptı.

Otonom araçlar artık uzun sayılabilecek bir süredir test ediliyor: Google, Uber ve diğer pek çok firma otonom araçlar için testlerini sürdürüyor. Bu konudaki yeni iş birliklerinden biri de İngiltere’den geldi.

1975 yılında Londra’da kurulan özel araç kiralama şirketi Addison Lee, 2014 yılında Oxford’da kurulan Oxbotica ile anlaşma yaptığını duyurdu.

The Guardian tarafından yayınlanan habere göre, iki şirket 2021 yılına kadar otonom araçlar geliştirmek ve kullanıma sunmak için birlikte çalışmaya karar verdi.

Kasım ayından itibaren Londra içindeki ve çevresindeki 250.000 mil (~402 km) uzunluğundaki yolları taramaya başlayacak olan Oxbotica, her trafik özelliği için gelişmiş haritalar geliştirecek.

Addison Lee’nin filosunda bulunan Mercedes ve Prius araçların tamamının otonom hale gelmesiyle şikette görev yapan 5000 şoförün işsiz kalabileceğini açıklayan şirket, bununla birlikte daha ucuz ve yolculuk paylaşımı esasına dayanan yeni bir araç kiralama servisi de sunmaya başlamayı planlıyor. Bu fazın ilk ayağının, havalimanları ve kampüsler etrafında servis imkanlarına ek olarak şirket servisi hizmeti de içermesi planlanıyor.

Şehirlerin otonom araçlar için “yarış” halinde olduğunu da belirtebiliriz: Tokyo, 2020 Olimpiyatları’nda kullanmak için otonom araç testlerine başladı bile.

Görsel: oxbotica.ai

Related posts

Sanal Gerçeklik Ölüm Korkusunu Azaltmaya Yardımcı Olur mu?

Zehra Öney

BMW Sürücüsüz Motosiklet Geliştirdi

Zehra Öney

Artık Ekmek Kızartma Makineleri de “Akıllı”

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi