Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

İki Odaklı Gözlük Camlarına Yeni Alternatif

İki Odaklı Gözlük Camlarına Yeni Alternatif

Japonya’da geliştirilen yüksek teknolojiye sahip gözlük camları, iki odaklı gözlük camlarına alternatif olacak.

Görme bozukluğuna gözlükler, lensler ya da cerrahi müdahale ile kısa ya da uzun süreli çözümler bulmak mümkün. Miyop ya da hipermetrop görme bozukluğuna sahip kişiler genellikle her bozukluk için ayrı ayrı gözlük kullanırlardı. 1955’te ise her iki görme bozukluğuna sahip kişilerin kullanımı için iki odaklı camlar (bifocal lens) geliştirildi. Irving Rips tarafından geliştirilen iki odaklı camlar, aynı camın iki farklı odağa sahip oldukları için kullanan kişinin camın yukarıda kalan bölümünden baktığında uzağı, camın aşağıda kalan bölümünden baktığında ise yakını görmesini sağlıyor.

Bununla birlikte kullanıcılarda zaman zaman baş ağrısı ve baş dönmesi yapması ve herkes için uygun olmaması sebebiyle çok yaygın bir kullanıma sahip değil.

Bu durumu değiştirebilecek gelişme ise Japonya’dan geldi.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, geliştirilen yeni iki odaklı cam, standart kullanımda sadece uzağı görmek için netlik sunuyor. Ancak kullanıcı, gözlüğün sapında bulunan sensörü aktive ettiğinde camın içerisindeki likit kristalleri harekete geçiriyor ve camın alt bölümünde kullanıcın yakını görmesini sağlıyor.

Son derece ilginç ve “yenilikçi” görünen bu likit kristalli teknolojinin, başarılı bir alternatif yaratıp yaratmayacağını hep birlikte göreceğiz.

Görsel: futuretimeline.net

Related posts

Star Wars Rebels’i Blippar ile Keşfedin!

Zehra Öney

Amerikalı Kullanıcılar Her Ay 14 Saatini Facebook Mobil Uygulamasında Geçiriyor

Zehra Öney

Görsel Arama Motoru Geliyor | Olay

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi