Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Cep Telefonuyla Cilt Kanserini Kontrol Eden SkinVision 3,4 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Mobil sağlık alanında, cep telefonlarının önemi gün geçtikçe artıyor. Şu an özellikle kalp atış ve fitness takibini günlük olarak yapıyor olsak da, örneğin katarakt muayenesinde de cep telefonları, takılan ek bir cihazla olumlu sonuçlar veriyor.

SkinVision ise, Avrupa’da CE sertifikasına sahip olan tek uygulama olarak öne çıkan, cilt kanserini kontrol eden bir uygulama. 2011 yılında yayınlanan ve iOS ile Android versiyonları yayında olan uygulama, şimdiye kadar 200.000 kez indirilmiş durumda. Cilt üzerinde bulunan lekelerin şekillerinin çekilen fotoğraflarını geliştirilen özel bir algoritma ile kontrol eden sistem, 7 ayrı kritere sahip ve analiz için veritabanında bulunan 1 milyondan fazla fotoğrafı da kullanıyor.

Kullanıcılarının lekeleri ayrı ayrı kontrol ve takip edebilmesini sağlayan sistem, 3 ayrı derecelendirmeye sahip. Bununla birlikte CEO’su Dick Uyttewaal, sistemin lekeleri görsel olarak ortalama bir dermatolojist gibi kontrol ettiğini ve lekelerdeki herhangi bir renk, boyut ya da simetri değişimi durumunda en kısa zamanda bir uzmana gidilmesi gerektiğini belirtiyor.

Sistemle ilgili Ludwig Maximilian Üniversitesi yapılan taramada sistemin melanomiyi, kırmızı derecelendirdiği sonuçlarda %73, turuncu değerlendirdiği sonuçlarda ise %93 oranında doğru tespit ettiği bildirildi.

Kullanıcılarının bilgilerini ticari amaçlarla kullanmayan uygulama, son yatırım turunda 3.4 milyon dolar yatırım aldı. Sahip olduğu sistemi daha da geliştirmek için kullanılacak yatırımla birlikte, şirketin aldığı toplam yatırım 5-6 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Related posts

Google Play’deki Uygulamalar Chromebook’larda da Kullanılabilecek

Zehra Öney

Twitter Periscope’u Kullanıma Sundu

Zehra Öney

Blippar Türkiye’nin CEO’su Zehra Öney Oldu | Hürses

Zehra Öney

1 comment

Comments are closed.

Zehra Öney
Web Sitesi